- Bdinková V.: Některé zkušenosti z činnostního učení fyziky, Veletrh 13, Plzeň 2008
V příspěvku jsou uvedeny konkrétní zkušenosti a výsledky práce žáků z činnostního učení fyziky ve fyzikálním semináři na základní škole.
- Bdinková V.: Střípky z laboratoře malých debrujárů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návody, jak vyrobit dírkovou komoru, mechanickou housenku, model křídla, jak udělat velké bubliny, zviditelnit zvuk a jak snadno zkoumat magnetické pole různých magnetů.
- Böhm P.: Experimenty s digitálními vahami, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek popisuje dva experimenty používající digitální váhy. V první části je popsána změna hmotnosti při hoření svíčky a ocelové vlny. Druhá část se věnuje tělesu ponořenému do kapaliny a (ne)závislosti vztlakové síly na hmotnosti.
- Bochníček Z.: Vzhůru do oblak, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Příspěvek se věnuje vzniku aerodynamického vztlaku a jeho vysvětlení pomocí Newtonových pohybových zákonů. Tímto výkladem se zamezí nesrovnalostem a úskalím spojených s použitím Bernoulliovy rovnice. V další části je popsán let ptáků a hmyzu. Při popisu letu hmyzu jsou komentovány příčiny odlišností mezi malými a velkými letci.
- Bolek J.: Tři jednoduché pokusy, Veletrh 2, Plzeň 1997
První pokus demonstruje působení vztlakové síly na balónek v proudu vzduchu z vysavače, druhý udává návod na výrobu karteziánka na dálkové ovládání a třetí ukazuje snížení tlaku po kondenzaci par v baňce.
- Dirlbeck J.: Injekční stříkačka ve fyzice, Veletrh 3, Praha 1998
Pomocí injekčních stříkaček jsou demonstrovány např. pružnost vzduchu, modely hydraulických zařízení, var za sníženého tlaku, princip tepelného motoru, píšťala, listovní váhy.
- Dvořák L.: Využití ping-pongových míčků ve fyzice, Veletrh 9, Brno 2004
Několik desítek jednoduchých pokusů z různých oblastí fyziky, které využívají ping-pongové míčky.
- Hubáček Z.: Experimenty do kabelky, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Učitelé fyziky jsou často nuceni přenášet své fyzikální pomůcky poměrně daleko. Příspěvek navrhuje několik experimentů, které jsou na přenos velmi nenáročné a vejdou se do „kabelky“.
- Jerje T.: Experimenty s dálkově řízenými modely, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek pojednává o experimentech s dálkově řízenými modely. Poukazuje na důležitosti a možnosti aktivizujících metod ve výuce fyziky v dnešní době. Zaměřuje se na průhlednost jednotlivých experimentů a dostupnost pomůcek k těmto experimentům.
- Lefner K.: Jednoduchá pomůcka pro Archimedův zákon, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu jednoduché pomůcky k ověření platnosti Archimédova zákona.
- Lefner K.: Několik pokusů z hydrostatiky, Veletrh 10, Praha 2005
Experimenty, které pomocí snadno dostupných pomůcek demonstrují existenci a vlastnosti hydrostatického tlaku
- Machovič Ľ., Baník I.: Nie je váženie ako váženie, Veletrh 9, Brno 2004
Devět netradičních jednoduchých metod jak vážit.
- Patč B.: Archimedův zákon a plavání těles, Veletrh 9, Brno 2004
Šest pokusů na téma vztlaková síla, Archimedův zákon a plování těles.
- Patč B.: Pokusy s kyvadly, Veletrh 2, Plzeň 1997
Pět experimentů s kyvadly – zkoumají vliv silového pole na frekvenci kyvadla a parametrickou rezonanci. V 6. pokusu se zkoumá pohyb bublin v kapalině.
- Trna J.: Několik pokusů, Veletrh 1, Praha 1996
První tři pokusy ukazují přeměnu tepla v mechanickou práci prostřednictvím teplotní roztažnosti kovů, vody a vzduchu. Čtvrtý pokus demonstruje existenci a vlastnosti vztlakové síly působící na předměty v kapalině. Vše je prováděno s jednoduchými pomůckami.
- Trzebuniak A.: Experimentální soupravy s mnoha otázkami III, Veletrh 11, Olomouc 2006
Využití experimentální souprav pomůže učiteli v přípravě zajímavých opakovacích i prověřovacích hodin a také při fakultativních cvičeních. Takové soupravy mohou zpestřit práci se žáky, usnadnit pochopení a trvalost osvojovaných poznatků.