- Babocký J., Janda V., Obr V.: Z práce laboratoře mladých fyziků na PřF MU, Veletrh 14, Brno 2009
V tomto příspěvku jsou popsány dvě měření. Jedno měření se týká rozložením elektromagnetického záření v mikrovlnné troubě. Druhé měření se týká zateplování panelových domů.
- Böhm P., Jermář J.: Vernier Go Wireless aneb Zkuste to bez drátů, Veletrh 20, Praha 2015
V článku jsme se zaměřili na experimenty, při kterých je potřeba uzavřít měřicí senzor do nádoby. Konkrétně jsme měřili teplotu varu vody za sníženého tlaku, tlak ve vakuovací nádobě na uchovávání potravin a zkoumali jsme, jak dobrým tepelným izolantem je termoska.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Smyslové klamy, Veletrh 4, Příbram 1999
25 příkladů smyslových klamů se stručným objasněním.
- Divišová H., Hrubeš K.: Laboratorky jinak a nově, nejen v Covidové době: Teplota – kouzla s daty, tabulkami a grafy, Veletrh 26, Brno 2021
Cílem aktivity LABORKY JINAK je, aby se žáci už na základních školách učili přirozeným způsobem rozumět veřejně dostupným datům, dokázali z nich vyhledat potřebné údaje a nebáli se číst v grafech. Snaží se využít získaných IT dovedností žáků i učitelů a ukázat zajímavé možnosti propojení fyziky s informatikou, v návaznosti na nový RVP.
- Horváth P.: Historický prístup k zavedeniu stavovej rovnice ideálneho plynu, Veletrh 11, Olomouc 2006
V príspevku je v prvej časti opísaná história postupného experimenálneho objavovania stavovej rovnice ideálneho plynu aj spolu so zavedením Kelvinovej stupnice. V druhej časti je návrh experimentálneho postupu zavedenia zákonov pre (ideálny) plyn vo vyučovaní na SŠ pomocou zariadenia Coach Lab, a aj alternatívnymi pomôckami.
- Kopecká V.: Pokusy s teplem aneb co se stane s různými plasty po zahřátí, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek popisuje pokusy s běžně dostupnými plastovými nádobami, které demonstrují odlišné tepelné vlastnosti různých plastů.
- Koudelková V.: Když máte dost peněz…, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku jsou popsány tři pomůcky (tlustá měděná trubka, hydrofobní sprej a gadolinium), které sice patří mezi pomůcky dražší, ale lze pomocí nich ukázat netradičním způsobem některé známé jevy. Popsány jsou zkušenosti s danou pomůckou, některé experimenty a uvedeno je i to, kde lze pomůcku koupit.
- Kratochvíl P.: Měření teploty vakua, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tento článek se zabývá, jakou teplotu ukáže teploměr umístěný ve vývěvě, šířením tepla zářením a také stavovou rovnicí.
- Miléř T.: Využití měřicí stanice Vernier pro školní experimenty, Veletrh 16, Olomouc 2011
Žáci pomocí čidel se rozodli pro monitorování mikroklimatu ve třídě, přičemž současně sledovali vliv koncentrace CO2 v ovzduší na kyselost vody. Ve druhém experimentu zkoumali fotosyntézu rostlin. V laboratorních podmínkách se podařilo ověřit dva globální problémy: okyselování oceánů a reakci rostlin na extrémní klimatické podmínky.
- Onderová Ľ., Kireš M., Ješková Z.: Fyzika okolo nás v experimentoch a úlohách, Veletrh 10, Praha 2005
Výklad problematiky varu a vypařování pomocí samostatné poznávací činnosti
- Rauner K.: Několik psychokinetických experimentů s fyzikálním podtextem, Veletrh 5, Praha 2000
Deset působivých experimentů zdánlivě navozujících nadpřirozené schopnosti předvádějícího s komentáři a fyzikálním vysvětlením.
- Spustová R.: Žákovský experiment se systémem EdLab ve výuce molekulové fyziky a termiky na ZŠ, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek se zabývá využitím systému EdLab podporovaného ICT ve výuce v tematickém celku Molekulová fyzika a termika. Žáci ve třech experimentech zjišťují, jak různé materiály a povrchy pohlcují tepelné záření, jak závisí zvýšení teploty tělesa při pohlcování tepelného záření na teplotě zdroje záření a na vzdálenosti tělesa od zdroje záření. Součástí připravené vyučovací hodiny je i pracovní list.
- Svobodová J.: Slaná voda pro fyzika?, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku je popsán rozdíl fyzikálních vlastnosti čisté a mořské vody. Tyto poznatky jsou využity při zkoumání solárního jezírka a ke zkonstruování experimentu.
- Valenta J.: Pokusy s tzv. fosforescencí: Setrvalá luminiscence jako termoluminiscence při ambientní teplotě, Veletrh 20, Praha 2015
V tomto příspěvku je ukázáno, jak lze demonstrovat podstatu termoluminiscence za pokojové (ambientní) teploty. a jak jej využít k zajímavým pokusům.
- Vochozka V., Wegenkittlová P.: Teplota varu kapalin v elektrické konvici, Veletrh 27, Olomouc 2022
Běžná elektrická „rychlovarná“ konvice vypne ohřev vody okolo 100 °C. Jak se ale bude chovat při ohřevu ethanolu (technického lihu, ethanolu pro biokrby) či směsi vody a ethanolu (30 % a 50 % vodky) už není tak předvídatelné. V příspěvku jsou popsána jednotlivá měření.