V příspěvku jsou popsány kvantitativní experimenty z termiky, které lze realizovat s obvyklým vybavením běžné domácnosti. V příspěvku jsou komentovány podmínky, za kterých je možné dosáhnout nejlepších výsledků a nejmenší odchylku od tabulkových hodnot. Text je doplněn analýzou nejistot měření kapacity kalorimetru směšovací metodou, ze které plyne, že v domácích podmínkách nemá smysl se o toto měření vůbec pokoušet.
V prvním efektním pokusu voda po prudkém úderu do hrdla lahve vyrazí její dno. Ve druhém pokusu se demonstruje odlišná měrná tepelná kapacita různých kovů.
Příspěvek popisuje tři experimenty, které využívají termovizní kameru pro sledování tepelných jevů v elektrických obvodech. První pokus ukazuje konstrukci vodivého bludiště, druhý experiment se zabývá rozdílnou tepelnou kapacitou různě velkých rezistorů a třetí pokus je pak věnován teplotním změnám v harmonickém střídavém obvodu s velmi nízkou frekvencí.
Popis Leidenfrostova jevu, pohybu na magnetickém polštáři a porovnání měrné tepelné kapacity a měrného skupenského tepla tání vody pomocí tekutého dusíku
Běžná elektrická „rychlovarná“ konvice vypne ohřev vody okolo 100 °C. Jak se ale bude chovat při ohřevu ethanolu (technického lihu, ethanolu pro biokrby) či směsi vody a ethanolu (30 % a 50 % vodky) už není tak předvídatelné. V příspěvku jsou popsána jednotlivá měření.