- Baník I.: Stojaté vlny – netradičné experimenty, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod jak demonstrovat vznik stojatého vlnění, jeho odraz a polarizaci pomocí gumy, ruční vrtačky či nože.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 4 – tentokrát o zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Nápady a náměty ze dvou studentských soustředění: co vše může hrát, jak měřit rychlost zvuku jednoduchými prostředky i s pomocí počítače, rezonance strun na kytaře a kmitů vzduchu v láhvi, snímání kmitů struny, konstrukce různých reproduktorů.
- Konečný P.: Z jídelního lístku Fyzikální kavárny při ÚFE PŘF MU aneb Kundtova a Rubensova trubice, Veletrh 12, Praha 2007
Nejefektnější demonstrace stojatého vlnění v plynu a možná jedna z nejefektnějších demonstrací ve fyzice vůbec, je stojaté vlnění na Rubensově trubici. Poněkud méně experimentálně náročná, ale také méně efektní, je demonstrace stojatého vlnění pomocí Kundtovy trubice. Kundtova trubice zobrazuje stojaté vlnění „otiskem“ kmitajícího vzduchu do vhodného granulárního materiálu, Rubensova trubice zobrazuje akustický tlak pomocí plamínků hořícího plynu unikajícího z řady malých otvorů podél trubice. V obou případech mohou zvídavější žáci objevit jevy, jejichž interpretace není jednoduchá a které byly svého času předmětem diskuse známých fyziků v odborných časopisech. S postupem doby se na závěry tehdejší diskuse, zdá se, poněkud zapomnělo a příslušné práce jsou málo citovány. Cílem článku je tuto oblast připomenout a doplnit o některé experimentální zkušenosti autora.
- Kopřiva T.: Akustická levitace, Veletrh 26, Brno 2021
Příspěvek se věnuje levitaci objektů s nízkou hustotou pomocí ultrazvukového senzoru. Autor provádí levitaci pomocí akustických vln (zvuku), které produkují ultrazvukové senzory s určitou frekvencí. Cílem je vytvoření stojatých vln, které budou působit proti gravitační síle Země působící směrem dolů, což umožňuje objektu levitovat ve vzduchu. Pomocí tohoto experimentu lze změřit vlnovou délku a následně i rychlost zvuku.
- Lepil O.: Pokusy s piezoměničem, Veletrh 1, Praha 1996
Tři příklady využití piezoměniče při fyzikálních experimentech - chování kondenzátoru v obvodu stejnosměrného a střídavého proudu, dále chování fotorezistoru, polovodičové diody a tranzistoru, nakonec je uvedeno několik využití v akustice.
- Lepil O.: Vlníme podélně i příčně, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis konstrukce budiče pomalých mechanických kmitů a generátoru pomalých kmitů, jejich využití při demonstraci rezonance pružinového oscilátoru a demonstrace podélného a příčného stojatého vlnění.
- Patč B.: Chvění tyčí, Veletrh 7, Praha 2002
Autor se v příspěvku věnuje zkoumání podélného, příčného a torzního vlnění tyčí různých rozměrů, tvarů i materiálu.
- Reichl J.: Panská fyzika 6, Veletrh 10, Praha 2005
Popis několika fyzikální akcí (24 hodin s fyzikou, exkurze do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně) a praktické maturitní práce (výroba pomůcky zaznamenávající stojaté zvukové vlnění)
- Tesař J.: Klasické a inovované měření rychlosti zvuku, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Možnosti měření rychlosti zvuku ve fyzikálním praktiku – pomocí Kundtovy trubice, Quinckeho trubice a srovnáním fáze zvukového vlnění s referenčním zdrojem.
- Voglová K.: Měření délky zvukovodu pomocí rezonance, Veletrh 27, Olomouc 2022
Z délky a známé frekvence je možné dopočítat rychlost zvuku. Otázkou je, zda je možné postupovat i opačně a ze známé frekvence a rychlosti dopočítat délku trubice. Je pak možné změřit délku zvukovodu? V příspěvku je popsán jednoduchý pokus, který měření umožňuje.
- Wilke H.: Zajímavé pokusy s keramickými magnety, Veletrh 6, Olomouc 2001
Několik pokusů s keramickými magnety. Zkoumání pohybu kruhového magnetu po železné tyčce. Konstrukce různých spřažených kyvadel. Modelování Brownova pohybu, difúze, krystalizace elektrického proudu a magnetických indukčních čar. Zkoumání magnetického pole cívky s proudem. Demonstrace principu elektromagnetické pumpy.
- Žilavý P., Broklová Z., Böhm P.: Pár věcí (nejen) z tábora 8, Veletrh 10, Praha 2005
Popis letního fyzikálního tábora a dvou projektů z něj (Panova ladička, Dopplerův jev)