- Baník I.: Štyri malé triky hydrodynamiky, Veletrh 3, Praha 1998
Popis dvou vodních čerpadel. První je vytvořené pomocí rotující hadice, druhé pomocí vodorovně kmitající hadice. Návod na výrobu Mariottovy láhve z plastové láhve od limonády. Demonstrace hydrodynamického paradoxu s dvěma brčky.
- Bdinková V.: Fyzikální hračky z odpadového materiálu, Veletrh 5, Praha 2000
12 návodů na výrobu pěkných fyzikálních hraček se stručným vysvětlením činnosti.
- Černá M.: Informace o práci žáků na ZŠ, Veletrh 5, Praha 2000
Zkušenosti z práce se žáky heuristickou metodou. Ukázka 5 vodních čerpadel, která žáci samostatně vyrobili, a několika námětů a výrobků, se kterými sami přišli do hodin fyziky.
- Havránek V.: Akustické hrátky, Veletrh 13, Plzeň 2008
Článek uvádí tři náměty pro zpestření výuky akustiky. První je návodem, jak sestrojit panovu flétnu z použitých školních fixů, druhý pak popisuje xylofon sestrojený z natlakovaných PET láhví. Ve třetí části je popsáno, jak lze vyrobit funkční a překvapivě kvalitní reproduktor z polystyrénové destičky, drátku a dvou magnetů.
- Hotová I.: Čerpadla a jiné výrobky žáků, Veletrh 6, Olomouc 2001
Ukázka žákovských výrobků s popisem činnosti, básní a příběhem. Dvě čerpadla z plastových lahví, vodní hodiny, model pumpy a páky.
- Kubínová Š., Navrátilová A.: Fyzika v příběhu, Veletrh 17, Praha 2012
V příspěvku jsou zařazeny jednoduché fyzikální experimenty, které jsou sestaveny tak, aby přesně zapadaly do děje konkrétního, všem dobře známého příběhu, jejich příprava nebyla časově náročná a použité pomůcky nebyly příliš nákladné. Vše je předkládáno žákům ve formě soutěžní hry pro skupiny.
- Novobilská V.: Mechanické vlastnosti kapalin a plynů demonstrované pomocí improvizovaných prostředků – plastových láhví, Veletrh 1, Praha 1996
Návod, jak pomocí plastových lahví ověřit Pascalův zákon, demonstrovat stlačitelnost vzduchu, stav beztíže, zkoumat závislost hydrostatického tlaku a výtokové rychlosti na hloubce, vyrobit Pascalovu a Heronovu fontánu, karteziánka a jak přeměnit vodu na víno.
- Onderová Ľ.: Detský balónik a fyzika, Veletrh 12, Praha 2007
V príspevku je prezentovaný súbor 16 jednoduchých pokusov z rôznych oblastí fyziky, pri ktorých sa využíva detský gumený balónik.
- Ondrušek V.: Pokusy s jednoduchými pomůckymi, Veletrh 2, Plzeň 1997
Tři pokusy -jak odčerpat olej z hladiny vody, jak ve dvou spojených lahvích dostat co nejrychleji vodu z jedné do druhé a jak si vyrobit raketu z plastových lahví.
- Patč B.: Vodní hodiny, Veletrh 5, Praha 2000
Návod na konstrukci vodních hodin tvořených dvojicí Mariottových láhví
- Piskač V.: Ohňová show podle Luciena McLellana, Veletrh 9, Brno 2004
Pět pokusů s hořlavými plyny (metan, propan), které demonstrují jejich vlastnosti a vlastnosti tekutin obecně. Příspěvek byl inspirován vystoupením Luciena McLellana na Physics on Stage 2004 v listopadu 2003, experimenty jsou upraveny na české podmínky.
- Reichl J.: Panská fyzika III, Veletrh 7, Praha 2002
Několik námětů pro oživení a zpestření výuky fyziky na střední škole (trajektorie pohybu, vrhy těles, vzájemné působení vodičů s proudem, měření indexu lomu). Dále jsou uvedeny informace o nepovinném semináři z fyziky na Střední průmyslové škole sdělovací techniky Panská v Praze a o možnosti didaktické ho využití fólii pro zpětný projektor.
- Slabý M.: Těžiště, Veletrh 3, Praha 1998
Návod, jak postavit naplněnou plastovou láhev a prkénko do zdánlivě nereálné polohy.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 1, Praha 1996
Tři pokusy s jednoduchými prostředky. V prvním je návod na výrobu přetlakového dasymetru v plastové láhvi, druhý pokus popisuje návod na výrobu lodi na reaktivní pohon z plastových lahví, třetí pokus se týká tlaku sytých éterových par.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu dvou demonstračních pomůcek - k demonstraci tlakové síly v kapalině a elektrostatického filtru kouřových plynů.
- Svoboda E.: Tři pokusy s jednoduchými pomůckami, Veletrh 8, České Budějovice 2003
V prvním pokusu je pomocí svíčky a měděné spirály demostrován přenos vnitřní energie tepelnou výměnnou. Druhý pokus popisuje možnost, jak frontálně demonstrovat Archimedův zákon pomocí plastových lahví. Třetí pokus ukazuje rozdíl v pohlcování tepelného záření tmavým a světlým povrchem.
- Žák V.: 2 v 1 – úlohy experimentální i teoretické, Veletrh 16, Olomouc 2011
V tomto příspěvku jsou uvedeny tři úlohy, které je možné v rámci středoškolské fyziky řešit jak experimentálně, tak teoreticky. Tyto úlohy byly prověřeny ve vyučovací praxi. Teoretické a experimentální metody jsou pro fyziku jako vědu typické a z hlediska poznávacích procesů mohou být pro žáky velmi přínosné.