- Baník I., Baník R.: Tri triky z optiky, Veletrh 6, Olomouc 2001
Tři zajímavé pokusy z optiky. Určení relativního indexu lomu vody vzhledem ke vzduchu metodou jedné přímky. Výroba zrcátka z krabičky od Tic-tacu a dřevěné destičky. Vytvoření rozptylky z rotující sklenky s vodou.
- Baník I., Chovancová M.: Trochu optiky na domácej pôde, Veletrh 10, Praha 2005
Několik námětů na jednoduché experimenty z geometrické optiky realizovatelné s běžně dostupnými pomůckami
- Bezděk A., Dekoj V., Kovařík F.: Teslův transformátor, Veletrh 4, Příbram 1999
V první části je popsáno několik pokusů s Teslovým transformátorem, který si vyrobili sami studenti. V druhé části se pomocí galvanometru demonstruje elektromagnetická indukce a zákon lomu.Třetí část popisuje konstrukci dilatometru a pokusy s ním.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Kouzelnické triky pro zábavu a odhalení, Veletrh 3, Praha 1998
Popis a vysvětlení 14 kouzelnických triků, které lze využít jak k demonstraci fyzikálních jevů, tak k oživení výuky.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice, tentokrát s vodou, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek popisuje několik pokusů s vodou provedených na jarních soustředěních na Malé Hraštici: 1) efekt diamagnetismu vody na hladinu vody nad magnetem, 2) zdánlivou hloubku předmětů pod vodou při pozorování z různých úhlů, 3) jednoduché měření viskozity vody a 4) svislé a vodorovné „vrhy vodou“ pomocí plastové stříkačky a jejich souvislost s rovnicí kontinuity.
- Goldová K.: Pokusy s infračerveným zářením, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis kostrukce vysílače a přijímače infračerveného záření a experimentů zkoumajících vlastnosti infračerveného záření - odraz, lom, propustnost pevných a kapalných látek, rozptyl.
- Gottwald S.: Světelné hrátky, Veletrh 10, Praha 2005
Několik způsobů, kterými je možno získat polarizované světlo, včetně jejich objasnění na konkrétních příkladech a experimentech, jež si mohou studenti sami provést. Dále výroba „modré oblohy“ v akváriu a duhy z „věštecké“ koule.
- Hosnedl J.: Zajímavé pokusy z atmosférické optiky, Veletrh 4, Příbram 1999
Návody k řadě pokusů demonstrujících různé optické jevy v atmosféře, např. zrcadlení, mihotání, změna tvaru Slunce (Měsíce) u obzoru, zvednutí obzoru způsobené refrakcí a duhu.
- Kaštilová D.: Fyzika v krabičce, Veletrh 6, Olomouc 2001
Námět na výrobu čtyř černých skříněk s optickými prvky.
- Koudelková I.: Laboratorní práce jako problémová úloha, Veletrh 12, Praha 2007
V příspěvku jsou prezentovány vybrané náměty na laboratorní práce z fyziky na druhém stupni ZŠ. Tyto práce mají formu problémových úloh a nutí žáky aktivně přemýšlet nad postupem a řešením. Jako ukázka jsou zde popsány úlohy Archimedův zákon, lom světla, radioaktivní rozpad a elektrické obvody.
- Kříž P., Špulák F.: Optické jevy netradičně – využití žákovské soupravy pro pokusy z optiky, Veletrh 5, Praha 2000
Návod na 5 experimentů s upravenou žákovskou soupravou pro pokusy z optiky. Různými metodami je měřena ohnisková vzdálenost dutého zrcadla a spojky, index lomu kapaliny, poloměr křivosti a index lomu spojky.
- Kříž P., Špulák F.: Souprava pro pokusy z optiky, Veletrh 5, Praha 2000
Popis soupravy pro pokusy z optiky a experimentů, které je možné s ní provádět, s podrobným postupem a otázkami a úkoly pro žáky.
- Machalická J.: Experimenty z Interaktivní fyzikální laboratoře: Optika, Veletrh 22, Olomouc 2017
Tento článek popisuje experimentální sadu Optika, kterou mohou studenti od školního roku 2016/2017 navštívit v Interaktivní fyzikální laboratoři na MFF UK. Zároveň je zde stručně shrnuto fungování této laboratoře.
- Miléř T.: Modely atmosférických jevů, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek představuje 7 vybraných modelů, které zjednodušeně znázorňují konkrétní jevy v zemské atmosféře nebo vlastnosti atmosféry samé: 1. složení atmosféry, 2. vertikální rozložení hmoty atmosféry, 3. lom slunečních paprsků v atmosféře, 4. polarizace oblohy, 5. tornádo, 6. atmosférické fronty a 7. statistický vztah extrémů počasí a globální změny klimatu.
- Piskač V.: Amatérská astronomie s fotoaparátem, Veletrh 14, Brno 2009
Cílem článku je ukázat některé z možností, které nabízí současná technika (tj. digitální fotoaparát v kombinaci s počítačem) při sledování jevů na obloze.
- Podlahová V.: Laserové ukazovátko, Veletrh 2, Plzeň 1997
Náměty, jak využít v optice laserové ukazovátko k demonstraci jevů jako je průchod světla různými prostředími, odraz, úplný odraz, lom, interference a jak ho využít k měření vlnové délky světla.
- Reichl J.: Panská fyzika III, Veletrh 7, Praha 2002
Několik námětů pro oživení a zpestření výuky fyziky na střední škole (trajektorie pohybu, vrhy těles, vzájemné působení vodičů s proudem, měření indexu lomu). Dále jsou uvedeny informace o nepovinném semináři z fyziky na Střední průmyslové škole sdělovací techniky Panská v Praze a o možnosti didaktické ho využití fólii pro zpětný projektor.
- Tokar J.: Zařízení pro pokusy s infračerveným světlem, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod na sestavení jednoduchého vysílače a přijímáče infračerveného světla. Šest pokusů s využitím tohoto zařízení.
- Trna J.: Fyzika v peněžence, Veletrh 5, Praha 2000
35 velmi jednoduchých pokusů s mincemi z různých partií fyziky.
- Trzebuniak A.: Experimentální soupravy s mnoha otázkami II, Veletrh 10, Praha 2005
Čtyři experimenty z geometrické optiky, u nichž mají studenti předem odhadnou leckdy nečekaný výsledek.