V obyčejném gamebooku si čtenář vybírá pokračování čteného příběhu na základě svých rozhodnutí či třeba hodu kostkou. Ve Fyzikálním gamebooku o dalším postupu rozhoduje výsledek pokusu, který čtenář může jen odhadnout, ale který si může i podle přiloženého návodu vyzkoušet. Čtenář nemá za úkol nic menšího, než zachránit svět a získat zpět ukradený klíč ke stabilitě vesmíru. Cestou se potká s celkem osmi často nevšedními a překvapivými pokusy, které se dají realizovat doma.
Popis několika anomálií vody a ledu a zajímavé experimenty, které je demonstrují - změna objemu při tání a tuhnutí, relegace ledu, postup zamrzaní nádoby s vodou a polarizační vlastnosti ledu
Návod na sestavení jednoduchého modelu sluneční soustavy a jednotlivých planet, informace o studentském počítačovém programu o planetách. Návod na výrobu setrvačníku z kola od jízdního kola a jeho využití při objasnění pojmu kinetická energie rotujícího tělesa a na jeden hezký pokus z oblasti změn skupenství.
Proudění ve sladké a slané vodě lze v pokusu demonstrovat kvalitativně pozorováním ledových kostek z obarvené vody, kvantitativně teplotními bodovými čidly anebo termovizní kamerou, která umožňuje jak kvalitativní, tak kvantitativní vyhodnocení průběhu. V příspěvku jsou diskutovány přínosy a omezení jednotlivých technik vyhodnocení pokusu.