- Bochníček Z.: Amatérská videokamera jako detektor infračerveného záření, Veletrh 10, Praha 2005
Využití videokamery k zviditelnění infračerveného záření, několik jednoduchých optických experimentů a experiment demostrující rozdílnou absorpci viditelného a infračerveného záření v křemíku a GaAs.
- Bochníček Z.: Zobrazení v IR oblasti s využitím termocitlivých fólií, Veletrh 17, Praha 2012
Infračervené záření lze detekovat v podstatě třemi způsoby - fotodioda, digitální fotoaparát nebo videokamera a termocitlivé fólie.
- Bochníček Z., Strumienský J.: Pokusy s ultrafialovým a infračerveným zářením, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tento článek ukazuje pokusy s ultrafialovým a infračerveným zářením.Dozvíte se zde o luminiscenci, změně barvy světla odrazem, oddělení IR záření od viditelného světla a dalších věcech.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Moderní technika ve vaší ruce, Veletrh 6, Olomouc 2001
Několik návrhů na využití moderních technických přístrojů a zařízení běžných v domácnostech při výuce fyziky. Měření pevnosti suchého zipu. Zkoumání vlastností infračerveného záření vysílaného dálkovým ovladačem. Porovnání osvětlení kompaktní zářivkou a běžnými žárovkami pomocí fotometru. Měření mřížkové konstanty CD, použití CD jako spektrometru. Princip funkce fototropních skel, zkoumání jejich reakce na osvětlení různými zdroji.
- Goldová K.: Pokusy s infračerveným zářením, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis kostrukce vysílače a přijímače infračerveného záření a experimentů zkoumajících vlastnosti infračerveného záření - odraz, lom, propustnost pevných a kapalných látek, rozptyl.
- Hubeňák J.: Hezká fyzika s termokamerou (a něco navíc), Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Termovize se stala běžně používaným nástrojem pro sledování úniků tepla a termo-snímky dokladují účinky tepelné izolace budov. Termokamera je dostupná i pro školu. Snímky pořízené termokamerou mohou napomoci při výuce fyziky na základní i střední škole.
- Chalupníková R., Korberová I.: Termovizní kamera na ZŠ, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek představuje jednoduché ukázky práce s termovizní kamerou na základní škole. Ukázky vám mohou sloužit, jako oživení výuky.
- Kácovský P.: S termokamerou po stopách tepla, Veletrh 19, Cheb 2014
V rámci příspěvku bude představeno pět krátkých názorných experimentů, které lze provést s pomocí termovizní kamery.
- Kácovský P., Reichl J.: Několik projektů z tábora, tentokrát na téma „Objevy a vynálezy, které změnily svět aneb od kola k tabletu“, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek představuje šest z celkem dvaceti projektů zpracovaných účastníky tradičního Soustředění mladých fyziků a matematiků v Nekoři v Orlických horách. Jde o tyto projekty: Animovaný film, Co naše oko nevidí, Parní elektrárna, Oblouková lampa, Slow motion a Vodní pumpa.
- Koudelková V., Snětinová M., Kácovský P.: Interaktivní show Fyzika všemi smysly, Veletrh 19, Cheb 2014
V příspěvku je představena jedna z aktivit KDF MFF UK sloužící k popularizaci fyziky na středních školách - interaktivní show Fyzika všemi smysly. Jsou zde popsány zkušenosti s touto show a šest experimentů je zde podrobněji popsáno.
- Machalická J., Reichl J.: Několik projektů z tábora, tentokrát na téma „Jak málo stačí k matematikově a fyzikově radosti“, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
V příspěvku je popsán další ročník Soustředění mladých fyziků a matematiků, které pořádá MFF UK Praha a které letos proběhlo na Hořovické chatě v Cholíně. Pozornost je věnována zejména třem vybraným projektům, na kterých účastníci soustředění pracovali.
- Polák Z.: Náměty na experimenty s infračerveným zářením, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek je určen pro učitele, kteří hledají náměty pro samostatnou výzkumnou činnost žáků. V příspěvku ukazuji, že i s velmi jednoduchými a snadno dostupnými pomůckami lze zkoumat takové vlastnosti věcí, které nemůžeme přímo vnímat svými smysly.
- Svobodová J.: Leslieho kostka a Ritchieho pokus, Veletrh 13, Plzeň 2008
V tomto příspěvku jde o osvěžení zákonů vyzařování a sestavení dvou polozapomenutých pokusů s dlouhovlnným infračerveným zářením - sáláním.
- Svobodová J.: Průpravné pokusy pro IR a problematiku CO, Veletrh 12, Praha 2007
V článku jsou uvedeny průpravné pokusy s jednoduchými pomůckami pro pochopení pojmů provázané problematiky klimatických změn. Pokusy se týkají infračerveného záření a dále vzniku a vlastností oxidu uhličitého.
- Tokar J.: Zařízení pro pokusy s infračerveným světlem, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod na sestavení jednoduchého vysílače a přijímáče infračerveného světla. Šest pokusů s využitím tohoto zařízení.
- Vohlídalová M., Vizingr T.: Detektor IR záření. Vysílač FM v pásmu 60 MHz a 70 MHz, Veletrh 3, Praha 1998
Návod na konstrukci detektoru IR záření a vysílače FM z běžně dostupných součástek.