První dva pokusy jsou věnovány vzduchu. Jedná se o předvedení aerodynamického paradoxu a soutěž o nejlépe létající brčko. Další dva náměty obsahují problémové experimenty - první využívá teplotní roztažnost slídy, druhý se týká vnímání tepla rukou. Poslední část příspěvku je věnována ověření použitelnosti zjednodušeného modelu stříkání vody z nádoby.
V příspěvku je prezentována metoda hydrostatického vážení, která se používá na určování hustoty různých materiálů. Žáci si mohou tuto metodu vyzkoušet v jednodušší verzi v podobě laboratorní úlohy.
Cílem příspěvku je podat ukázku fyzikálních úloh, využitelných na základních školách a víceletých gymnáziích. Úlohy vycházející z oblasti živé přírody jsou blízké žákům a vhodně je motivují.
Návod, jak pomocí plastových lahví ověřit Pascalův zákon, demonstrovat stlačitelnost vzduchu, stav beztíže, zkoumat závislost hydrostatického tlaku a výtokové rychlosti na hloubce, vyrobit Pascalovu a Heronovu fontánu, karteziánka a jak přeměnit vodu na víno.
Čtyři pokusy z mechaniky kapalin a plynů. První demonstruje Pascalův zákon, druhý principy létání a poslední dva jsou věnovány hydrostatickým paradoxům.
Příspěvek ukáže na mezipředmětové propojení biologie a fyziky s využitím počítačem podporovaných experimentů. Bude v něm prezentováno měření tlaku na lidském těle – kůži – použitím měřicího systému a čidla siloměru.