- Baník I., Machovič Ľ.: Vynútené kmity - netradičné experimenty, Veletrh 3, Praha 1998
Zkoumání rezonanční křivky židle kmitající na dvou gumách. Další náměty jak demonstrovat rezonanci s běžnými pomůckami (smeták na gumě, jablko na niti, cívka a magnet).
- Boček V.: Elektřina z tuňáka a z dalších netradičních zdrojů, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek popisuje tři netradiční způsoby „výroby“ elektřiny. Zaprvé pomocí potravin a Peltierova článku budeme napájet motorek. Zadruhé rozsvítíme piezoreproduktorem LED. Zatřetí se zaměříme na prkno, v jehož blízkosti se díky elektromagnetické indukci rozsvítí LED.
- Boček V.: Magnety a cívky s proudem, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Prozkoumáme síly působící na magnet, který je umístěný do magnetického pole cívky, tzv. elektromagnetické kyvadlo. Postupným vypínáním a zapínáním proudu, který prochází cívkou, budeme hledat rezonanční frekvenci kyvadla.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice 5: Jak silné jsou magnety?, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek nabízí několik jednoduchých možností, jak přibližně změřit hodnotu magnetické indukce v blízkosti magnetů, i když jde již o hodnoty mimo rozsah běžných měřičů magnetické indukce. Věnuje se také síle, kterou se magnety přitahují.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 4, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek popisuje jednoduchý měřič napětí s indikací pomocí sloupečku svítivých diod. Druhá část příspěvku popisuje, jak lze měřit velmi malé proudy pomocí běžného multimetru.
- Dvořák L., Koudelková I., Gottwald V., Krása A., Molič J., Švec M.: Pár věcí z tábora..., Veletrh 3, Praha 1998
Popis konstrukce několika měřících přístrojů a zařízení vytvořených účastníky letního tábora pro středoškoláky.
- Jakubičková J., Klinovská L.: Reproduktor z dostupných pomôcok, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
V příspěvku je podrobně popsán postup výroby reproduktoru. V druhé části jsou navrženy možnosti zařazení aktivity s reproduktorem do výuky.
- Konečný P.: S větrem o závod, Veletrh 26, Brno 2021
Je možné, aby vozíček bez motoru s větrem v zádech jel po rovině rychleji, než vítr fouká? Ano je. Tento problém není nijak nový a kompletní experimentální i teoretické vysvětlení lze nalézt v řadě pramenů. V následujícím textu je popsán experiment, který by měl být proveditelný v interiéru a přispět k pochopení, proč to je možné.
- Koudelková V., Dvořák L.: Tři experimenty inspirované miskoncepcemi SŠ studentů v elektřině a magnetismu, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek popisuje tři experimenty, které byly inspirovány velmi častými miskoncepcemi středoškolských studentů v elektřině a magnetismu. První experiment se týká náboje na izolantu, druhý kvalitativně demonstruje Coulombův zákon, třetí ukazuje chování cívky v homogenním magnetickém poli. U každého experimentu je popsána také příslušná miskoncepce a výsledky výzkumu, které na ni ukazují.
- Koudelková V., Geťko J.: Chcete rozkladný transformátor?, Veletrh 25, Praha 2020
Příspěvek představuje rozkladný transformátor vyvinutý ve společnosti Bohemia Trafo, s.r.o. určený pro výuku fyziky do škol. V první části příspěvku je představen transformátor jako takový, druhá, větší část pak popisuje vybrané experimenty, které lze s transformátorem dělat.
- Patč B.: Magnetická pole vodičů, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Demostrace magnetického pole vodičů různých tvarů.
- Piskač V.: Tři nové experimenty, Veletrh 12, Praha 2007
První částí příspěvku je demonstrační experiment, který pomocí žárovkového reostatu předvádí zátěž vodičů při průchodu proudu. Druhou částí jsou akustické pomůcky (Seebeckova siréna a monochord) demonstrované pomocí elektromagnetických snímačů.
- Piskač V.: Z fyzikálního šuplíku 002, Veletrh 17, Praha 2012
Přípěvek seznamuje se dvěma soubory pomůcek pro demonstrační experimenty – „Vodič v magnetickém poli“ a „Lepenkové vozíky“.
- Piskač V.: Z Fyzikálního šuplíku 006, Veletrh 21, Brno 2016
V článku jsou stručně popsány 3 učební pomůcky z oblasti elektřiny a magnetismu. Příspěvek se zaměřuje na využití ve výuce, podrobné návody ke stavbě a využití jsou popsány na autorových stránkách.
- Randa M.: Skákající prstenec trochu jinak, Veletrh 2, Plzeň 1997
Vylepšení známého pokusu s prstencem vyskakujícím z cívky při sepnutí obvodu.
- Reichl J.: Panská fyzika 4, Veletrh 8, České Budějovice 2003
19 jednoduchých pokusů s krabičkami od filmů a jeden bonusový o těžišti
- Rojko M., Vomastek P.: Jednoduchý reproduktor, Veletrh 3, Praha 1998
Návod na výrobu jednoduchého papírového reproduktoru.
- Svoboda M.: Kompas bez magnetu, Veletrh 5, Praha 2000
Návod na konstrukci kompasu, ve kterém je místo magnetky použita cívka plovoucí ve vodě.
- Šabatka Z.: Experimenty z Interaktivní fyzikální laboratoře: magnetické pole, Veletrh 20, Praha 2015
Tento článek popisuje především námět na přípravu vlastní aparatury pro měření magnetického pole sestávající z jednoduchého teslametru a stativu pro dlouhou cívku, a několik námětů na experimenty s popsanými pomůckami, které lze využít především na střední škole.
- Tabaszewski K.: Magnetické pole kolem vodiče, kterým protéká proud. Elektromagnetická indukce., Veletrh 1, Praha 1996
Osm jednoduchých a názorných pokusů na téma elektrický proud ve vodiči, magnetické pole vodiče s proudem a elektromagnetická indukce.
- Tokar J.: Světloemitující diody (LED) jako indikátory průchodu elektrického proudu, Veletrh 3, Praha 1998
Využití dvou světelných diod k indikaci směru elektrického proudu a pět konkrétních návodů na pokusy s tímto indikátorem.
- Urbanová M.: Pokusy podle návodů z internetu, Veletrh 5, Praha 2000
Návody na dva jednoduché experimenty inspirované materiály z internetu s odkazy na další. Popis konstrukce elektromotoru a elektromagnetického klaksonu.