Článek popisuje sérii záběrů, které jsme natočili cenově dostupnou rychloběžnou kamerou, a komentuje jejich použití pro motivaci studentů, studium průběhu fyzikálních dějů a měření ve školské fyzice.
Příspěvek se zabývá některými elektrickými jevy, které lze demonstrovat pomocí kapalného dusíku. Na ohřívaném odporovém vlákně se pozoruje projev Leidenfrostova jevu, demonstruje se změna odporu kovu nebo polovodiče s klesající teplotou a také využití křemíkové diody jako teploměru. Je demonstrováno chování elektroluminiscenčních diod v kapalném dusíku, změny vyzařovaného světla a souvislost se změnami jejich volt-ampérových charakteristik.
Popis Leidenfrostova jevu, pohybu na magnetickém polštáři a porovnání měrné tepelné kapacity a měrného skupenského tepla tání vody pomocí tekutého dusíku
V příspěvku je uvedeno několik fyzikálních experimentů s tekutým dusíkem - demonstrace Leidenfrostova jevu; změna mechanických vlastností pevných látek, objemu plynu, rozměrů pevných látek a elektrického odporu s teplotou; reaktivní pohyb; zviditelnění vodních par.