V článku je ukázáno, že dataprojektor může mít ve vyučování fyziky i určité specifické uplatnění. Je to přístroj vhodný i na živé optické demonstrační experimenty či už v rámci výuky geometrické nebo vlnové optiky.
Několik návrhů na využití moderních technických přístrojů a zařízení běžných v domácnostech při výuce fyziky. Měření pevnosti suchého zipu. Zkoumání vlastností infračerveného záření vysílaného dálkovým ovladačem. Porovnání osvětlení kompaktní zářivkou a běžnými žárovkami pomocí fotometru. Měření mřížkové konstanty CD, použití CD jako spektrometru. Princip funkce fototropních skel, zkoumání jejich reakce na osvětlení různými zdroji.
V příspěvku jsou uvedeny příklady několika experimentů s brčky a s netradičním tepelným strojem. U každého experimentu je uvedeno jeho vysvětlení. Všechny pokusy vycházejí z problematiky každodenního života a lze je realizovat pomocí jednoduchých pomůcek.
Autor se ve svém příspěvku pokusil sloučit dva přístupy současné výuky fyziky: hi-tech, tj. špičkové vybavení (mobilní telefon, cyklistý tachometr, reproduktory) a low-cost, tj. pomůcky téměř zadarmo.
Měření mechanických a dalších vlastností CD, jednoduché pokusy s využití CD (celkem 13 návodů). Popis některých součástí CD mechaniky a osm pokusů s nimi.
Dva projekty zpracované v rámci letního odborného soustředění pro středoškoláky - piezoelektricky ovládaná štěrbina a mikroposuv z vyřazené mechaniky CD ROM.