Demonstrace stroboskopického efektu pomocí televizoru a rotující pokličky či kmitající tužky. Odhad frekvence otáčení pokličky a rychlosti tužky. Námět na porovnání rychlosti kývající kuličky v nejnižší poloze určené stroboskopickým měřením a teoretickým výpočtem.
V první části příspěvku je uveden návod na výrobu jednoduchého elektromotoru z cívky, pletací jehlice a 2 magnetů. Druhá část je věnovaná netradičním vázaným oscilátorům, které tvoří např. 2 vidličky či kolíčky na prádlo na gumě.
Čtyři pokusy s netradičními oscilátory. V prvním se zkoumají nucené kmity a rezonance jablka na gumě, v dalších dvou se určuje perioda fyzického a torzního kyvadla z kolíčků na prádlo a brčka, v posledním je pak určována rychlost vodní střely z amplitudy a periody kmitající láhve.
V článku je ukázáno, že dataprojektor může mít ve vyučování fyziky i určité specifické uplatnění. Je to přístroj vhodný i na živé optické demonstrační experimenty či už v rámci výuky geometrické nebo vlnové optiky.
Popis dvou vodních čerpadel. První je vytvořené pomocí rotující hadice, druhé pomocí vodorovně kmitající hadice. Návod na výrobu Mariottovy láhve z plastové láhve od limonády. Demonstrace hydrodynamického paradoxu s dvěma brčky.
Tři zajímavé pokusy z optiky. Určení relativního indexu lomu vody vzhledem ke vzduchu metodou jedné přímky. Výroba zrcátka z krabičky od Tic-tacu a dřevěné destičky. Vytvoření rozptylky z rotující sklenky s vodou.
Zkoumání rezonanční křivky židle kmitající na dvou gumách. Další náměty jak demonstrovat rezonanci s běžnými pomůckami (smeták na gumě, jablko na niti, cívka a magnet).