- Černá M.: Informace o práci žáků na ZŠ, Veletrh 5, Praha 2000
Zkušenosti z práce se žáky heuristickou metodou. Ukázka 5 vodních čerpadel, která žáci samostatně vyrobili, a několika námětů a výrobků, se kterými sami přišli do hodin fyziky.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora II – tentokrát o světle, Veletrh 4, Příbram 1999
Náměty na výrobu několika optických zařízení, která vytvořili účastníci letního tábora pro středoškoláky.
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Holubová R.: Co všechno můžeme slyšet, Veletrh 7, Praha 2002
16 jednoduchých experimentů týkajících se akustiky.
- Holubová R.: Jednoduché experimenty známé – neznámé, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek je věnován úvahám a experimentům z fyziky vaření (kulinářská fyzika). V závěru je uvedena jedna inovace známého experimentu s provázkovým telefonem.
- Hubeňák J.: Přímé měření rychlosti zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis funkce elektretového mikrofonu a výroby teflonového elektretu. Měření rychlosti zvuku s pomocí 2 mikrofonů a systému IP COACH. Demonstrace interference zvuku.
- Jílek M.: Fyzika nejen s digitálními technologiemi, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek popisuje jednoduché náměty, jak lze obohatit výuku fyziky prostřednictvím moderních digitálních technologií typu „chytrých“ mobilních zařízení, měřicích systémů, robotických systémů, nebo 3D tisku. Důraz je přitom kladen na propojení těchto technologií s klasickými, většinou jednoduchými, experimenty.
- Kusák R.: Použití kamery mobilních telefonů a tabletů – Slow Motion a Time-lapse, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku je popsáno několik způsobů, jak využít mobilní telefony, zejména jejich kamery, při experimentech ve výuce fyziky. Dále jsou navrženy konkrétní příklady experimentů při použití zpomalených a časosběrných videí.
- Macek M.: Táborový telefon a princip přenosu zvuku, Veletrh 4, Příbram 1999
Čtyři pokusy - nejprve je objasněn princip přenosu zvuku „po drátech“ a poté postupně sestavován použitelný telefon.
- Marenčáková A., Teplanová K.: Projekt „Nitkový telefón“, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis funkce nitkového telefonu. Praktické zkoumání toho, jaký vliv na kvalitu přenosu zvuku má tvar mluvítka a naslouchátka, materiál, tvar a způsob uchycení spojovací šňůry a membrány.
- Matouš O., Žilavý P.: Experimenty s „peckami“, Veletrh 25, Praha 2020
Příspěvek popisuje několik experimentů s peckovými sluchátky a podrobně vysvětluje činnost jednotlivých částí sluchátek.
- Piskač V.: Low-cost hi-tech, Veletrh 7, Praha 2002
Autor se ve svém příspěvku pokusil sloučit dva přístupy současné výuky fyziky: hi-tech, tj. špičkové vybavení (mobilní telefon, cyklistý tachometr, reproduktory) a low-cost, tj. pomůcky téměř zadarmo.
- Reichl J.: NOVEC 1230, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku budou popsány základní vlastnosti hasicí kapaliny NOVEC 1230 a několik experimentů, kterými lze demonstrovat její vybrané vlastnosti.
- Reichl J.: Panská fyzika 5, Veletrh 9, Brno 2004
Sedm pokusů s elektřiny a magnetismu
- Trna J.: Fyzika na toaletě, Veletrh 7, Praha 2002
Autor uvádí sérii pokusů, při kterých používá jednak celou roli toaletního papíru, ale především papírovou trubičku, na které je papír namotán. Je uvedeno celkem 20 experimentů z různých oblastí fyziky.
- Trna J.: Fyzika v krabičce zápalek, Veletrh 9, Brno 2004
Více než 40 jednoduchý fyzikálních experimentů s krabičkou od zápalek a několik námětů na mezipředmětové projekty.
- Vochozka V., Matys J., Tesař J., Bednář V.: Luxmetr, úhloměr a tónový generátor v mobilním telefonu, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku jsou proměřeny jednotlivé veličiny pomocí mobilních telefonů. Přesnost měření byla srovnána s přesností odborných přístrojů.