Využití videokamery k zviditelnění infračerveného záření, několik jednoduchých optických experimentů a experiment demostrující rozdílnou absorpci viditelného a infračerveného záření v křemíku a GaAs.
Několik návrhů na využití moderních technických přístrojů a zařízení běžných v domácnostech při výuce fyziky. Měření pevnosti suchého zipu. Zkoumání vlastností infračerveného záření vysílaného dálkovým ovladačem. Porovnání osvětlení kompaktní zářivkou a běžnými žárovkami pomocí fotometru. Měření mřížkové konstanty CD, použití CD jako spektrometru. Princip funkce fototropních skel, zkoumání jejich reakce na osvětlení různými zdroji.
Použití barevných LED pásků pro základní fyzikální demonstrace z oblasti skládání barev (podle modelu RGB). Popisované pokusy mají jednak posílit výuku učiva o vnímání a skládání barev, ale také podnítit zájem studentů o studium fyzikálních a technických oborů.
V příspěvku budou představeny experimenty do třídy i pro domácí pokusy k tématu spektroskopie. Konkrétně: pozorování spekter, určování prvků podle jejich spektra, RGB mixer.
Příspěvek předkládá pár námětů na výrobu a koupi jednoduchých pomůcek z oblasti elektřiny a magnetismu a optiky. Dále jsou v příspěvku uvedeny i jednoduché náměty na pokusy s těmito pomůckami.
Soustředění klade důraz hlavně na aktivní získávání praktických zkušeností a dovedností ve „fyzikálním bádání“. Tentokrát se zmíníme o projektu plazmová koule a ruční spektrometr.