Některé partie fyziky lze učinit atraktivnější tak, že objektem, jehož vlastnosti měříme, je člověk. Vyzkoušeli jsme na letošním soustředění měření týkající se citlivosti našich smyslů, rychlosti reakční doby, síly, kterou jsme schopni vyvynout, i toho, zda naše výška se různí ve stoje a vleže.
Příspěvek prezentuje několik pokusů s jednoduchými pomůckami pro měření síly mezi malými magnety, které byly navrhnuty na jarním soustředění v Malé Hraštici.
Příspěvek popisuje, jak si lze zhotovit jednoduchou levnou pomůcku, která umožní demonstrovat základní princip Kibblových vah, což je zařízení, které umožňuje přesné měření hmotnosti.
Nápady a náměty z odborného soustředění pro středoškoláky na téma: Síly a interakce. Podrobný popis měření síly, kterou je napínána struna, konstrukce Heronovy fontány a několika pokusů s povrchovým napětím vody.
Hraní si se strunou - na čem závisí výška tónu a co lze pomocí struny změřit, známe-li její rovnici. Návod, jak jednoduše a levně vyrobit optické vlákno.
V příspěvku je popsáno 8 experimentů s gyroskopem a CD, které pomohou vysvětlit rotační pohyb těles, pohyb Země a precesi. Je uvedeno praktické využití gyroskopu v gyrokompasu a jako součást autopilota.
Příspěvek popisuje tři experimenty, které byly inspirovány velmi častými miskoncepcemi středoškolských studentů v elektřině a magnetismu. První experiment se týká náboje na izolantu, druhý kvalitativně demonstruje Coulombův zákon, třetí ukazuje chování cívky v homogenním magnetickém poli. U každého experimentu je popsána také příslušná miskoncepce a výsledky výzkumu, které na ni ukazují.
Tento článek popisuje čtyři experimenty spadající do oblasti rotujících soustav, tedy do jednoho z témat, se kterými se mohli studenti ve školním roce 2013/2014 setkat v rámci návštěv Interaktivní fyzikální laboratoře (http://kdf.mff.cuni.cz/ifl/) na MFF UK v Praze. Současně je krátce popsán princip fungování samotné laboratoře.
Dvě soupravy pro experimentální práci studentů doplněné problémovými otázkami s překvapivými odpověďmi. První se zabývá vlastnostmi polarizovaného světla a druhá silovým působením mezi tělesy.