Cílem příspěvku je popsat experimenty, které lze provést s levnými pomůckami zakoupenými na internetovém obchodě Aliexpress. V první části změříme frekvenci otáčení lopatek USB větráčku, který kromě toho, že větrá, také ukazuje čas. Dále provedeme základní měření s jednoduchým a levným osciloskopem a v poslední části příspěvku se zaměříme na Teslův transformátor.
Příspěvek se věnuje levitaci objektů s nízkou hustotou pomocí ultrazvukového senzoru. Autor provádí levitaci pomocí akustických vln (zvuku), které produkují ultrazvukové senzory s určitou frekvencí. Cílem je vytvoření stojatých vln, které budou působit proti gravitační síle Země působící směrem dolů, což umožňuje objektu levitovat ve vzduchu. Pomocí tohoto experimentu lze změřit vlnovou délku a následně i rychlost zvuku.
Tento příspěvek ukazuje, jak s pomocí zvukové karty s velmi jednoduchými měřícími jednotkami je možné měřit základní elektrické veličiny a zobrazovat jejich časové závislosti.
Možnosti měření rychlosti zvuku ve fyzikálním praktiku – pomocí Kundtovy trubice, Quinckeho trubice a srovnáním fáze zvukového vlnění s referenčním zdrojem.
Co se děje při nabíjení kovového tělesa či školního elektroskopu zelektrovanou tyčí? Jak hledat chybu, když nám něco nefunguje? Neobvyklý způsob hledání odpovědí na tyto otázky pomocí digitálního osciloskopu je obsahem tohoto příspěvku.
Školní Van de Graaffův generátor je jednou ze základních pomůcek pro pokusy z elektrostatiky. Přesto je princip jeho činnosti pro mnohé lidi často obestřen tajemstvím. Jak vlastně doopravdy funguje? Jak hledat chybu, když nepracuje správně? Neobvyklý způsob hledání odpovědí na tyto otázky pomocí digitálního osciloskopu s vysokonapěťovou sondou je obsahem tohoto příspěvku.