- Bdinková V.: Několik nápadů z klubů vědy a techniky pro každého, Veletrh 10, Praha 2005
10 jednoduchých pokusů a hříček převážně z mechaniky nebo týkající se vlastností látek
- Bdinková V.: Zlomky z celotáborové hry 2.republikového tábora malých debrujárů - Budislav u Litomyšle, 29.7. – 10.8.2001, Veletrh 6, Olomouc 2001
Ukázky z celotáborové hry malých debrujárů. Stroboskop a návod na výrobu řady pohyblivých obrázků. Návod na výrobu létající vrtulky. Motivační text o Archimédovi a příklady vesměs praktických úkolů souvisejících s jeho objevy a vynálezy, které děti plnily.
- Bdinková V., Šimečková J., Bobek Z.: Hrajeme si s fyzikou, Veletrh 1, Praha 1996
Návody na několik jednoduchých pokusů a výrobu různých fyzikálních hraček a létajících těles (vrtulník, bumerang, létající talíř, helikoptéra, vznášedlo).
- Böhm P., Filipenská L.: Fyzika v letadle, Veletrh 17, Praha 2012
Po domluvě s akrobatickými poloty jsme osadili jejich letadlo i piloty kamerami a měřicími přístroji Vernier a studovali jsme průběh akrobatického letu.
- Bochníček Z.: Vzhůru do oblak, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Příspěvek se věnuje vzniku aerodynamického vztlaku a jeho vysvětlení pomocí Newtonových pohybových zákonů. Tímto výkladem se zamezí nesrovnalostem a úskalím spojených s použitím Bernoulliovy rovnice. V další části je popsán let ptáků a hmyzu. Při popisu letu hmyzu jsou komentovány příčiny odlišností mezi malými a velkými letci.
- Drozd Z., Brockmeyerová J.: Pokusy z volné ruky, Veletrh 7, Praha 2002
První dva pokusy jsou věnovány vzduchu. Jedná se o předvedení aerodynamického paradoxu a soutěž o nejlépe létající brčko. Další dva náměty obsahují problémové experimenty - první využívá teplotní roztažnost slídy, druhý se týká vnímání tepla rukou. Poslední část příspěvku je věnována ověření použitelnosti zjednodušeného modelu stříkání vody z nádoby.
- Franc T.: Animace letů vesmírných sond, Veletrh 17, Praha 2012
Kosmonautika je opomíjená oblast fyziky, která může oživit výuku. Jednou z možností je znázornění letů vesmírných sond. V příspěvku je uveden stručný návod na vytvoření animací letů vesmírných sond a několik návrhů na využití v hodinách fyziky.
- Jílek M.: Kroužek fyziky pro středoškolské studenty, Veletrh 7, Praha 2002
Příspěvek uvádí několik námětů z kroužku fyziky - zjišťování, zda se rozjede plachetnice, budeme- li stát na zádi a foukat do plachet, zkoumání rotace letícího míčku, sledování účinků Coriolisovy síly, pozorování letu bumerangu, sestavení modelu výbušného motoru.
- Konečný P.: Několik experimentů z hydrodynamiky, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Návod na demonstrační pokusy z hydrodynamiky za použití proudu vzduchu. Příspěvek dále obsahuje návod na výrobu značkovacího dýmu.
- Nevedelová M.: Bernoulliho rovnica trochu ináč, Veletrh 4, Příbram 1999
S pomocí dvou trubiček od toaletního papíru (jedna upravena do tvaru půlválce) navlečených na niti a fénu či vlastního dechu je demonstrováno obtékání těles a princip létání.
- Sládek P., Pawera L., Válek J.: Vrtulníkem na Mount Everest ...?, Veletrh 22, Olomouc 2017
Můžeme vrtulníkem vyletět na Mount Everest? V příspěvku se na tuto otázku pokusíme odpovědět výpočtem. V další části je ukázán experiment, kterým lze situaci přiblížit ve školních podmínkách.
- Šabatka Z.: Létáš, létám, létáme, Veletrh 17, Praha 2012
Demonstrace existence vzduchu patří k běžným fyzikálním experimentům. Tento příspěvek představí vědeckou hračku, která využívá proudění vzduchu a ve světě je známá jako walkalong glider. Jedná se o křídlo, které může díky jednoduchému „triku“ létat sice pomalu, ale teoreticky neomezenou dobu.
- Trna J.: Několik pokusů z mechaniky kapalin a plynů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Čtyři pokusy z mechaniky kapalin a plynů. První demonstruje Pascalův zákon, druhý principy létání a poslední dva jsou věnovány hydrostatickým paradoxům.
- Trna J.: Polystyrénová fyzika, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Soubor 50 jednoduchých experimentů z různých oblastí fyziky s předměty z pěnového polystyrénu.
- Vícha V., Kaplan M.: Radiační pozadí na Zemi, v letadle a na oběžné dráze, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku jsou prezentovány výsledky měření radiačního pozadí detektorem MX10 na povrchu Země a v dopravním letadle a měření pixelovým detektorem stejného typu na družici.