Příspěvek ukazuje, že elektickou plácačku na mouchy lze využít ve výuce fyziky jako zdroj vysokého napětí pro nejrůznější elektrostatické experimenty. Do tohoto příspěvku byly vybrány čtyři z nich.
V článku jsou popsány tři vybrané experimenty z druhého dílu Kuchařky jednoduchých experimentů – publikace obsahující experimenty do hodin chemie, fyziky a přírodopisu.
Praktickou fyziku je vhodné nejen demonstrovat školními experimenty, ale také ukazovat na přírodě i technice okolo nás. Příspěvek stručně přibližuje některá technická zařízení, která mohou studenti pozorovat při cestování vlakem nebo při procházce kolem železniční tratě a jejichž fyzikální základ je obsahem středoškolské výuky.
Příspěvek popisuje konstrukci jednoduchých zdrojů vysokého napětí, kterými lze v dnešní době nahradit např. Ruhmkorffův induktor nebo Teslův transformátor. Popsané zdroje jsou stejně bezpečné a lze je zhotovit snadno a relativně levně.
Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s vlastnostmi čítače GM01 a obsluhou a přinést několik námětů na fyzikální experimenty s tímto přístrojem i z jiných oblastí fyziky, než je jaderná fyzika.