Od června tohoto roku začala v naší zemi působit European Space Education Resource Office ČR, která je oficiální vzdělávací kanceláří Evropské vesmírné agentury (ESA) pro Česko. Hlavním cílem ESERO je zvyšovat zájem o přírodovědné a technické obory prostřednictvím tematiky vesmíru. V rámci příspěvku se podíváme na zajímavé aktivity, které se připravují pro tento školní rok pro žáky základních a středních škol a hlavně pro učitele.
V příspěvku je popsáno několik způsobů, jak využít mobilní telefony, zejména jejich kamery, při experimentech ve výuce fyziky. Dále jsou navrženy konkrétní příklady experimentů při použití zpomalených a časosběrných videí.
V rámci projektu e-VIM (výuka interaktivní moderní), jsme na naší škole začali používat moderní sondy a měřicí zařízení. Jedním z měřicích přístrojů je také Wattmetr Watts Up Pro, umožňující nejen měřit aktuální příkon zařízení, ale také tento příkon zaznamenávat do počítače. V tomto příspěvku se podíváme na průběhy příkonu vybraných zařízení – rychlovarné konvice, pračky, počítače a několika dalších.
Zajímavým nápadem, jak přilákat studenty do školy mimo vyučování jsou večerní laboratorní práce. Tématem, které se do večerních hodin náramně hodí, je právě téma světlo.