Elektřina a magnetismus pro SŠ

Blesky „podomácku”

Anotace: Návod na stavbu Teslova transformátoru z levných součástek (studentský projekt)

Klíčová slova: projekty, Teslův transformátor

Použití:

Cikháj – fyzikální soustředění studentů středních škol

Anotace: Druhá část příspěvku, která popisuje experimentálními ukázkami (pokusy s mikrovlnnou troubou) z každoročního fyzikálního soustředění studentů středních škol.

Klíčová slova: mikrovlnná trouba, mikrovlny

Použití: SŠ, ZŠ

Demonstrace iontové vodivosti skla a elektrického oblouku v sodíkových parách

Anotace: Demonstrace iontové vodivosti skla při vysokém napětí a elektrického oblouku v sodíkových parách.

Klíčová slova: ionizace, výboj, elektrická vodivost

Použití:

Demonstrace nesamostatného výboje ve vzduchu s Wulfovým elektroskopem

Anotace: Demonstrace nesamostatného výboje ve vzduchu s Wulfovým elektroskopem

Klíčová slova: výboj, elektroskop

Použití:

Demonstrační měření krátkých časových intervalů

Anotace: Uvedeny jsou tři návody, jak ve školních podmínkách měřit krátké časové intervaly - za prvé pomocí Millerova integrátoru, druhý návod využívá generátor přesné frekvence a čítač a jako poslední je uveden návod, jak zkonstruovat světelnou závoru.

Klíčová slova: generátor, světelná závora, čas

Použití:

Detektor IR záření. Vysílač FM v pásmu 60 MHz a 70 MHz

Anotace: Návod na konstrukci detektoru IR záření a vysílače FM z běžně dostupných součástek.

Klíčová slova: detektor, infračervené záření, vysílač, záření

Použití:

Elektrárna na kliku

Anotace: Návod na výrobu příruční elektrárny na kliku. Náměty, jak ji využít ve výuce na ZŠ a SŠ (např. ukázka, jak zjistit její účinnost). Pár nápadů na celoškolní projekt o energii.

Klíčová slova: energie, magnetické pole, projekty, účinnost, výkon, elektrárna

Použití: SŠ, ZŠ

Elektrická vodivost látek

Anotace: Proměření voltampérové charakteristiky wolframového vlákna ze žárovky a zkoumání teplotní závislosti elektrické vodivosti wolframového vlákna a magnetovce.

Klíčová slova: magnetovec, Ohmův zákon, teplotní závislost, voltampérová charakteristika, wolfram, žárovka, elektrická vodivost

Použití: SŠ, ZŠ

Elektrický oblouk mezi elektrolytem a pevnou elektrodou

Anotace: Demonstrace obloukového výboje mezi elektrolytem a kovovou elektrodou, hoření oblouku pod vodní hladinou.

Klíčová slova: elektrolyt, termoemise, výboj

Použití:

Elektromotor tentokrát absolutne jednoduchý

Anotace: V první části příspěvku je uveden návod na výrobu jednoduchého elektromotoru z cívky, pletací jehlice a 2 magnetů. Druhá část je věnovaná netradičním vázaným oscilátorům, které tvoří např. 2 vidličky či kolíčky na prádlo na gumě.

Klíčová slova: vázané kmitání, elektromotor

Použití: SŠ, ZŠ

Elektronický elektroskop

Anotace: Návod na konstrukci dvou typů detektoru elektrického náboje.

Klíčová slova: elektrický náboj, tranzistor, elektroskop

Použití: SŠ, ZŠ

Elektrostatický „mlynček“

Anotace: Kvantitativní vyhodnocení experimentu s otáčejícím se elektrostatickým mlýnkem, určení úhlového zrychlení, odhad počtu elektronů narážejících na hrot za 1s.

Klíčová slova: elektrický náboj, sršení, úhlové zrychlení, mlýnek

Použití:

Elektrostatický motor

Anotace: Návod na výrobu jednoduchého elektrostatického motoru, s nímž lze demonstrovat řadu jevů z elektrostatiky - elektrostatickou indukci, nabíjení a vybíjení kondenzátoru, silové působení na náboj v elektrostatickém poli.

Klíčová slova: elektrostatická indukce, kondenzátor, motor, elektrostatika

Použití: ZŠ, SŠ

Elektrování těles a nové materiály

Anotace: Klasické pomůcky pro získání elektrických nábojů mají své kouzlo, ale získat liščí ohon a ebonitovou tyč je takřka nemožné. Moderní plasty jsou pro elektrostatiku ideální a umožní i konstrukci staronové "třecí elektriky". S elektronickým elektroskopem rozlišujícím kladné a záporné náboje lze třídit tělesa a materiály podle znaménka ná-boje, který získají třením.

Klíčová slova: přenos náboje, elektrostatika

Použití: SŠ, ZŠ

Elektřina v kapalném dusíku

Anotace: Příspěvek se zabývá některými elektrickými jevy, které lze demonstrovat pomocí kapalného dusíku. Na ohřívaném odporovém vlákně se pozoruje projev Leidenfrostova jevu, demonstruje se změna odporu kovu nebo polovodiče s klesající teplotou a také využití křemíkové diody jako teploměru. Je demonstrováno chování elektroluminiscenčních diod v kapalném dusíku, změny vyzařovaného světla a souvislost se změnami jejich volt-ampérových charakteristik.

Klíčová slova: elektrická vodivost, elektroluminiscenční dioda, Leidenfrostův jev, přenos tepla, kapalný dusík

Použití: SŠ, ZŠ

Fyzika jako zážitek

Anotace: Sedm pokusů pro oživení hodin fyziky nebo pro fyzikální semináře a kroužky (odstředivá síla, střelba do špalíků, Brownův pohyb, rovnovážný stav, energie pružiny, Faradayova klec, elektromagnetická indukce)

Klíčová slova: Brownův pohyb, elektrický náboj, elektrický odpor, elektromagnetická indukce, energie, Faradayova klec, hybnost, pružina, rovnováha, zákon zachování, odstředivá síla

Použití: SŠ, mimo

Fyzika na špičce jehly

Anotace: Několik námětů na jednoduché pokusy s jehlou, např. „jehlový kompas“, proražení kovové mince jehlou, mince na špičce jehly,…

Klíčová slova: magnetické pole, Oerstedův pokus, setrvačnost, těžiště, tlak, magnetka

Použití: ZŠ, SŠ

Fyzika okolo dynama na kolo

Anotace: Pět pokusů s dynamem jízdního kola. První ukazuje, že se jedná o alternátor a demonstruje vznik střídavého napětí nízké frekvence, ve druhém se znázorňuje průběh indukovaného napětí, třetí pokus je věnován principu jednocestného usměrňovače, čtvrtý se zabývá přeměnami mechanické energie na elektrickou.poslední je ukázkou laboratorní úlohy.

Klíčová slova: alternátor, dynamo, energie, jízdní kolo, laboratorní práce, usměrnění, jízdní kolo

Použití: SŠ, ZŠ

Fyzika s hrncem

Anotace:

Použití: SŠ, ZŠ

Fyzika z volné ruky

Anotace: Fyzikou z volné ruky máme na mysli experimentální složku výuky fyziky, při níž nejsou zapotřebí žádné složité, nebo nedostupné pomůcky. Vše co učitel potřebuje k tomu, aby mohl předvést pokus, je „volná ruka“. Takto pojatému přístupu ke školním experimentům je v poslední době věnována velká pozornost nejenom u nás, ale i v zahraničí – obzvláště potom v Německu, kde má tento přístup k výuce dlouhou tradici. V příspěvku je ukázáno několik příkladů pokusů z volné ruky.

Použití: SŠ, ZŠ

Fyzikální experimenty nejen z letního tábora

Anotace: Popis jednoduché konstrukce Van de Graaffova generátoru a modelu elektroměru z běžně dostupných materiálů a součástek. Tyto přístroje byly vyrobeny na letním odborném soustředění pro středoškoláky

Klíčová slova: elektroměr, elektrostatika, Foucaultovy vířivé proudy, generátor, magnetické pole, projekty, přenos náboje, Van de Graaffův generátor

Použití:

GeNeK I ve školních demonstracích

Anotace: Popis funkce generátoru netlumených kmitů a čtyři experimenty s ním - demonstrace elektromagnetických kmitů, vznik rezonance oscilačních obvodů, závislost vazby oscilačních obvodů na vzájemné poloze cívek a jednoduchý vysílač.

Klíčová slova: elektromagnetické kmity, netlumené kmitání, rezonance, vázané kmitání, vysílač, generátor

Použití:

Historické pokusy s elektromagnetickou vlnou a dnešní technické možnosti

Anotace: Příspěvek uvádí historické experimenty týkající se elektromagnetického vlnění. Podstatná část příspěvku je věnována různým experimentům s Lecherovým vedením.

Klíčová slova: dipól, interference, kondenzátor, Lecherovo vedení, leydenská lahev, odraz, rezonance, vlnová délka, elektromagnetické vlnění

Použití:

Hra s ohněm

Anotace: Devět stručně popsaných jednoduchých pokusů z různých partií fyziky, kde hlavní roli hraje plamen svíčky či kahanu.

Klíčová slova: elektrická vodivost, elektrický náboj, ionizace, komín, odstředivá síla, plamen, proudění, skládání sil, sršení, tlak, vedení tepla, hoření

Použití: ZŠ, SŠ

Hrajeme si s fyzikou

Anotace: Návod na výrobu dřevěného hlavolamu, plechové píšťalky a dvou her pro jistou ruku.

Klíčová slova: elektrický obvod, píšťala

Použití: ZŠ, SŠ, mimo

Indukční motor

Anotace: Příspěvek popisuje konstrukci indukčního motoru (z cívek školního transformátoru a hliníkového kotouče) a vysvětluje jeho funkci.

Klíčová slova: elektromagnetická indukce, Foucaultovy vířivé proudy, magnetické pole, motor

Použití:

Jak jednoduše změřit velikost horizontální složky magnetické indukce magnetického pole Země

Anotace: Návod, jak s běžně dostupnými pomůckami změřit velikost horizontální složky magnetické indukce zemského magnetické pole včetně teoretického rozboru.

Klíčová slova: kompas, magnetické pole, Země, magnetická indukce

Použití:

Jednoduché pokusy

Anotace: Několik jednoduchých experimentů použitelných jak na demonstraci při výuce, tak např. jako laboratorní práce (vážení na listu papíru, pružný středový ráz, vzájemná přeměna elektrické a mechanické energie, model turbíny, vířivé proudy, raketka na lihové páry).

Klíčová slova: dynamo, energie, Foucaultovy vířivé proudy, magnet, magnetická síla, páka, proudění, raketa, rovnováha, setrvačník, turbína, vážení

Použití: ZŠ, SŠ

Jednoduchý reproduktor

Anotace: Návod na výrobu jednoduchého papírového reproduktoru.

Klíčová slova: cívka, magnet, reproduktor

Použití: SŠ, ZŠ

Kmitanie magnetky v homogénnom magnetickom poli.

Anotace: Ověření hypotézy, že kmitání magnetky v homogenní magnetickém poli je analogické kmitání kyvadla v gravitačním poli. Proměření závislosti T(I) a matematické zpracování.

Klíčová slova: kmitání, magnetické pole, magnetka

Použití:

Kompas bez magnetu

Anotace: Návod na konstrukci kompasu, ve kterém je místo magnetky použita cívka plovoucí ve vodě.

Klíčová slova: cívka, magnetické pole, kompas

Použití: SŠ, ZŠ

Laboratorní práce jako problémová úloha

Anotace: V příspěvku jsou prezentovány vybrané náměty na laboratorní práce z fyziky na druhém stupni ZŠ. Tyto práce mají formu problémových úloh a nutí žáky aktivně přemýšlet nad postupem a řešením. Jako ukázka jsou zde popsány úlohy Archimedův zákon, lom světla, radioaktivní rozpad a elektrické obvody.

Klíčová slova: Archimédův zákon, elektrický obvod, lom světla, problémové experimentální úlohy, radioaktivita, laboratorní práce

Použití: SŠ, ZŠ

LED a laser

Anotace: Proměřování elektromotorických napětí diod při osvětlení zpětným projektorem a laserem s teoretickým zdůvodněním výsledků.

Klíčová slova: elektromotorické napětí, fotoefekt, laser, polovodič, zpětný projektor, LED

Použití: SŠ, VŠ

Magnetická hystereze

Anotace: Demonstrace postupné magnetizace a demagnetizace železné tyčky zanořené v železných pilinách přibližováním a oddalováním silného magnetu.

Klíčová slova: hystereze, magnetická indukce, magnetické pole, magnetická hystereze

Použití:

Magnetická pole vodičů

Anotace: Demostrace magnetického pole vodičů různých tvarů.

Klíčová slova: cívka, elektrický proud, magnetická indukce, magnetka, magnetické pole

Použití:

Magnetické pole kolem vodiče, kterým protéká proud. Elektromagnetická indukce.

Anotace: Osm jednoduchých a názorných pokusů na téma elektrický proud ve vodiči, magnetické pole vodiče s proudem a elektromagnetická indukce.

Klíčová slova: cívka, elektromagnetická indukce, kompas, magnetické pole, magnetka, Oerstedův pokus, reproduktor, elektrický proud

Použití: ZŠ, SŠ

Méně obvyklá měření

Anotace: Náměty na šest netradičních měření a pokusů z různých oblastí fyziky. Měření hustoty kapalin komparačním hustoměrem. Měření tlaku a teploty varu v Papinově hrnci. Určování chyby při vážení, která je důsledkem působení vztlakové síly vzduchu. Proměřování magnetických sil, kterými na sebe působí dva ferity. Měření tlaku v saponátových bublinách. Demonstrace chování termického kyvadla.

Klíčová slova: Archimedův zákon, bubliny, hustota, magnet, magnetická síla, Papinův hrnec, termické kyvadlo, tlak, váhy, var, hustoměr

Použití: ZŠ, SŠ

Měření magnetické indukce

Anotace: Měření magnetické indukce Hallovou sondu získanou z 5,25″ CD mechaniky počítače.

Klíčová slova: Hallův jev, magnet, magnetické pole, magnetická indukce

Použití:

Měření rychlosti vzduchu

Anotace: Jednoduché měření rychlosti vzduchu vycházejícího z „fukaru“ a popis několika dalším experimetů jako bonus (setrvačník, karteziánek, raketa, ...)

Klíčová slova: adiabatický děj, akce a reakce, Bernoulliho rovnice, karteziánek, magnet, setrvačník, rychlost

Použití: ZŠ, SŠ

MHD zdroj EMN

Anotace: V příspěvku je popsána konstrukce magnetohydrodynamického zdroje elektromotorického napětí, včetně naměřených hodnot a fyzikálních principů činnosti.

Klíčová slova: Hallův jev, ionizace, magnetická indukce, magnety, zdroj napětí

Použití:

Model vodního kola jako alternátor

Anotace: Návod na výrobu alternátoru na vodní a větrný pohon a jak pomocí nich ukázat střídavého proudu.

Klíčová slova: alternátor, střídavý proud, mlýnek

Použití: ZŠ, SŠ

Moderní technika ve vaší ruce

Anotace: Několik návrhů na využití moderních technických přístrojů a zařízení běžných v domácnostech při výuce fyziky. Měření pevnosti suchého zipu. Zkoumání vlastností infračerveného záření vysílaného dálkovým ovladačem. Porovnání osvětlení kompaktní zářivkou a běžnými žárovkami pomocí fotometru. Měření mřížkové konstanty CD, použití CD jako spektrometru. Princip funkce fototropních skel, zkoumání jejich reakce na osvětlení různými zdroji.

Klíčová slova: CD, fototropní brýle, infračervené záření, interference, mřížka, pevnost, spektroskop, ultrafialové záření, zářivka, suchý zip

Použití: SŠ, ZŠ

Motivácia žiakov vo vyučovaní fyziky využitím environmentálnych experimentov

Anotace: V príspevku sú uvedené námety na environmentálne experimenty s luxmetrom, hlukometom, meračom spotreby energie, nízkofrekvenčným a vysokofrekvenčným analyzátorom

Klíčová slova: elektromagnetické pole, elektřina, energie, hluk, osvětlení, environmentalní výchova

Použití: SŠ, ZŠ, mimo

Něco ze ŠOKu

Anotace: V příspěvku jsou uvedeny některé konkrétní zkušenosti z výuky a práce s dětmi na ZŠ – experimenty (magnetické pole, vlastnosti látek, určování hmotnosti, objemu, hustoty), fyzikální modely (vysavač, Archimédův šroub, ucho) a ukázky z tématického projektu - Patenty a vynálezy přírody (fyzika v živé přírodě).

Klíčová slova: Archimédův šroub, ucho, vysavač, magnetické pole

Použití: SŠ, ZŠ

Několik demonstračních pokusů z magnetismu

Anotace: Šest pokusů z magnetismu. V prvním je demonstrováno působení Lorentzovy síly na nápravu kroužící po permanentním magnetu, ve druhém je popsaná výroba elektrolytického motoru. Třetím, čtvrtý a pátý pokus využívá existenci Curieova bodu ke konstrukci motoru přerušovače a kyvadla. V šesté části je ukázáno, jak se s pomocí jednoduchých pomůcek dá vytvořit, snímat a mazat magnetický záznam.

Klíčová slova: Curieův bod, elektrolyt, kyvadlo, magnetický záznam, magnetování, motor, Lorentzova síla

Použití: SŠ, ZŠ

Několik netradičních pokusů s polovodičovými součástkami

Anotace: Několik experimentů s polovodičovými součástkami s využitím signálního generátoru umožňujícího volbu velmi nízkých frekvencí, např. demonstrace časového průběhu střídavého proudu a napětí bez usměrnění a při jedno a dvoucestném usměrnění.

Klíčová slova: dioda, generátor, polovodič, střídavý proud, tranzistor, usměrnění, signální generátor

Použití: SŠ, ZŠ

Několik netradičních pokusů z elektrostatiky

Anotace: Tři pokusy z elektrostatiky. V prvním je návod na výrobu elektrostatického motoru, ve druhém je demonstrováno oddělení nábojů indukovaných na žácích pomocí elektrostatické indukce, třetí popisuje zelektrování kovové desky třením.

Klíčová slova: elektroskop, elektrostatická indukce, motor, elektrostatika

Použití: ZŠ, SŠ

Několik pomůcek, které si (snad) může vyrobit každý sám

Anotace: V příspěvku jsou popsány tři jednoduché pomůcky vcelku nenáročné jak na výrobu, tak na použitý materiál - větrník z motorku od CD-ROM, pomůcka pro demonstraci šíření tepla zářením z PET lahví a magnetický vodní pohon.

Použití: SŠ, ZŠ

Nestandardní experimenty s rozkladným transformátorem

Anotace: Sada jednoduchých svépomocně vyrobených přípravků, které výrazně rozšiřují možnosti použití rozkladného transformátoru

Klíčová slova: transformátor

Použití: ZŠ, SŠ

Netradiční měřicí přístroje

Anotace: Konstrukce tří měřících přístrojů. První umožňuje měření velikosti magnetické indukce, druhým je voltmetr z LEDek, třetím váhy tvořené traktůrkem popojíždějícím po houpačce

Klíčová slova: LED, páka, rovnováha, váhy, voltmetr, magnetická indukce

Použití: SŠ, ZŠ

Netradiční měřicí přístroje 2:  Indikátor malých proudů

Anotace: Několik návrhů konstrukce jednoduchého indikátoru malých proudů - od jednoduchého, obsahujícího jeden tranzistor až po plnou verzi se třemi tranzistory. Náměty na využití tohoto přístroje např. v elektrostatice.

Klíčová slova: ampérmetr, elektrická vodivost, elektrostatika, tranzistor, elektrický proud

Použití: ZŠ, SŠ

Netradiční měřicí přístroje 3

Anotace: Tři indikátory s jednoduchou a levnou konstrukcí: indikátor malých napětí, jednoduchá konstrukce pro demonstraci ohybu kolejí za horka a jednoduchý dilatometr

Klíčová slova: dilatometr, elektrický odpor, elektromagnetická indukce, magnetická indukce, Ohmův zákon, teplotní roztažnost, termoelektrické napětí, voltmetr, Země, indikátor

Použití: ZŠ, SŠ

Netradiční měřící přístroje 4: měření krátkých časů

Anotace: Měření délky trvání úderu kladiva na kovadlinu pomocí nabíjení kondenzátoru včetně matematického rozboru.

Klíčová slova: hybnost, kondenzátor, vnitřní odpor, čas

Použití:

Netradiční úvodní hodina k tematickému celku Elektřina a magnetismus

Anotace: V rámci úvodní hodiny k tématickému celku studenti sepisují seznam elektrospotřebičů v domácnosti, diskutují o jejich významu. Dále příspěvek obsahu náměty na využití získaného seznamu v průběhu celého tématického celku.

Klíčová slova: elektrická energie, výkon, spotřeba

Použití: ZŠ, SŠ

Neviditelné ruce elektrického pole

Anotace: Pět poutavých netradičních pokusů z elektrostatiky s využitím jednoduchých pomůcek. Uvedeny jsou dále otázkami pro žáky, rozbor a vysvětlení pozorovaných jevů.

Klíčová slova: elektrický náboj, elektrostatická indukce, elektrostatika, sršení, elektrické pole

Použití: ZŠ, SŠ

Ohřev vodiče průchodem proudu

Anotace: Příspěvek popisuje názorné demonstrační experimenty zaměřené na tepelné účinky elektrického proudu a na změnu odporu vodiče s teplotou.

Klíčová slova: elektrický proud, ohřev, teplo, výkon, žárovka, elektrický odpor

Použití: SŠ, ZŠ

Panská fyzika 5

Anotace: Sedm pokusů s elektřiny a magnetismu

Klíčová slova: CD, dynamo, elektrický proud, energie, jízdní kolo, Lenzův zákon, magnet, telefon, kouzlo

Použití: ZŠ, SŠ

Panská fyzika III

Anotace: Několik námětů pro oživení a zpestření výuky fyziky na střední škole (trajektorie pohybu, vrhy těles, vzájemné působení vodičů s proudem, měření indexu lomu). Dále jsou uvedeny informace o nepovinném semináři z fyziky na Střední průmyslové škole sdělovací techniky Panská v Praze a o možnosti didaktické ho využití fólii pro zpětný projektor.

Klíčová slova: energie, lom světla, magnetická indukce, odstředivá síla, plastové láhve, zákon zachování, vrhy

Použití: ZŠ, SŠ

Pár věcí (nejen) z tábora 7

Anotace: Dva projekty zpracované v rámci letního odborného soustředění pro středoškoláky - piezoelektricky ovládaná štěrbina a mikroposuv z vyřazené mechaniky CD ROM.

Klíčová slova: CD, piezoelektrický jev, projekty

Použití:

Pár věcí (nejen) z tábora 9

Anotace: Článek popisuje výsledky dvou projektů řešených účastníky Letního odborného soustředění pořádaného MFF UK. Jde o projekt zabývající se výrobou plazmové koule a projekt týkající se výroby ručního spektrometru.Článek popisuje výsledky dvou projektů řešených účastníky Letního odborného soustředění pořádaného MFF UK. Jde o projekt zabývající se výrobou plazmové koule a projekt týkající se výroby ručního spektrometru.

Klíčová slova: projekty, spektrometr, plazma

Použití: SŠ, ZŠ, mimo

Pár věcí z tábora 3 – tentokrát o čase a taky trochu o elektronice

Anotace: Několik projektů z tábora pro středoškoláky. Demonstrace a záznam chaotického pohybu jednoduchého kyvadla. Úvahy nad konstrukcí Foucaltova kyvadla. Realizace netlumených kmitů kyvadla s elektronickým vypínačem. Zkoumání funkce tranzistorů a prkénková metoda zapojování.

Klíčová slova: čas, Foucaultovo kyvadlo, chaos, netlumené kmitání, tranzistor, projekty

Použití:

Pár věcí z tábora 5 – tentokrát o energii

Anotace: Náměty z letního tábora pro středoškoláky: měření solární konstanty, konstrukce sluneční pece, konstrukce katapultu, využití elektromotorku jako dynama.

Klíčová slova: čočka, dynamo, elektromotor, energie, katapult, var, zrcadlo, Slunce

Použití: ZŠ, SŠ

Pár věcí z tábora...

Anotace: Popis konstrukce několika měřících přístrojů a zařízení vytvořených účastníky letního tábora pro středoškoláky.

Klíčová slova: cívka, elektrárna, elektromotor, LED, magnet, magnetické pole, galvanometr

Použití: SŠ, mimo

Pět kouzelných pokusů

Anotace: Pět pokusů s jednoduchými pomůckami – roztočení hřebene na základě elektrostatické indukce, dva pokusy na těžiště se skládacím metrem a nožíky, dva pokusy na snížení tlaku – vcucnutí vajíčka do láhve, vtažení jedné zkumavky do druhé.

Klíčová slova: atmosférický tlak, kouzlo, plovák, těžiště, tlak, vejce, elektrostatická indukce

Použití: ZŠ, SŠ, mimo

Piezoelektrický jev obráceně

Anotace: V článku je navrženo zařízení, které umožňuje demonstrovat deformaci piezoelektrického krystalu při jeho nabití.

Klíčová slova: piezoelektrický jev

Použití:

Plamen a jeho užití ve fyzikálních experimentech na středních školách

Anotace: Tři pokusy - demonstrace nesamostatného výboje pomocí Wulfova elektroskopu, měření potenciálu elektrostatického pole pomocí plamenné sondy a měření změny vodivosti plazmatu plamene přidáním iontů NaCl.

Klíčová slova: elektrická vodivost, elektroskop, ionizace, plamen, potenciál, Wulfův elektroskop, plazma

Použití:

Pokus z elektrostatiky (malá vodní influenční elektrárna)

Anotace: Model vodní elektrárny založené na elektrostatické indukci. Demonstrace nabíjení vody třením při průtoku trubicí, nabíjení kovových nádob odkapávající vodou, ovlivňování náboje nádoby elektrostatickou indukcí.

Klíčová slova: elektrárna, elektrický náboj, elektrostatická indukce, elektrostatika

Použití: SŠ, ZŠ

Pokusy podle návodů z internetu

Anotace: Návody na dva jednoduché experimenty inspirované materiály z internetu s odkazy na další. Popis konstrukce elektromotoru a elektromagnetického klaksonu.

Klíčová slova: cívka, elektromagnetická indukce, elektromotor, magnetické pole, počítač, internet

Použití: SŠ, ZŠ

Pokusy s infračerveným zářením

Anotace: Popis kostrukce vysílače a přijímače infračerveného záření a experimentů zkoumajících vlastnosti infračerveného záření - odraz, lom, propustnost pevných a kapalných látek, rozptyl.

Klíčová slova: lom světla, odraz světla, propustnost, přijímač, rozptyl, vysílač, infračervené záření

Použití:

Pokusy s jednoduchými prostředky

Anotace: Návod na výrobu dvou demonstračních pomůcek - k demonstraci tlakové síly v kapalině a elektrostatického filtru kouřových plynů.

Klíčová slova: elektrostatika, hydrostatika, kapaliny, kouř, plastové láhve, tlaková síla, tlak

Použití: ZŠ, SŠ

Pokusy s kyvadly

Anotace: Pět experimentů s kyvadly – zkoumají vliv silového pole na frekvenci kyvadla a parametrickou rezonanci. V 6. pokusu se zkoumá pohyb bublin v kapalině.

Klíčová slova: bubliny, frekvence, rezonance, rovnoměrný pohyb, viskozita, vztlaková síla, kyvadlo

Použití:

Pokusy s piezoměničem

Anotace: Tři příklady využití piezoměniče při fyzikálních experimentech - chování kondenzátoru v obvodu stejnosměrného a střídavého proudu, dále chování fotorezistoru, polovodičové diody a tranzistoru, nakonec je uvedeno několik využití v akustice.

Klíčová slova: kondenzátor, odraz, polovodič, rezonátor, stojaté vlnění, piezoelektrický jev

Použití:

Primitivní galvanické články

Anotace: Návod na výrobu jednoduchých galvanických článků z ovoce, zeleniny apod., měření jejich elektromotorických napětí, vnitřních odporů a určení náboje. Jsou též popsány jednoduché galvanické články s nimiž lze rozsvítit žárovku či diodu.

Klíčová slova: elektrický náboj, elektromotorické napětí, vnitřní odpor, zdroj napětí

Použití: ZŠ, SŠ

Přístroje spotřební elektroniky ve školní experimentální technice

Anotace: Využití spotřební elektroniky při školních experimentech. Měření účinnosti ohřevu vody různými ohřívači s využitím elektrického wattmetru a digitálního teploměru, demonstrace vlastností elektromagnetických vln pomocí dálkového ovladače, návod na výrobu přijímače.

Klíčová slova: elektromagnetické vlnění, interference, polarizace, práce, přijímač, teplo, teploměr, účinnost, vlnová délka, vysílač, wattmetr

Použití: SŠ, ZŠ

Rezonance LC obvodů v jednoduchém provedení, Lodgeův pokus

Anotace: Příspěvek popisuje pomůcky, podmínky jejich uspořádání a demonstraci rezonance jednoduchých LC obvodů.

Klíčová slova: rezonance, střídavý proud, LC obvod

Použití: SŠ, ZŠ

Rezonance pokaždé jinak

Anotace: Několik experimentů s různými oscilátory - rezonance a rázy s elektricky nabitými kyvadly, s magnety zavěšenými na nitích a s deformačními kyvadly s magnetickou vazbou, rezonance mechanického deformačního kyvadla a hliníkové fólie s reproduktorem

Klíčová slova: elektrostatika, magnet, oscilátor, podélné vlnění, příčné vlnění, tlak, vázané kmitání, rezonance

Použití:

Riešenie úloh Turnaja mladých fyzikov pomocou programu IP-Coach

Anotace: Popis dvou úloh ze soutěže Turnaj mladých fyzíků - modelování kmitavého pohybu kostky ledu v oleji a nemechanické roztáčení ocelové kuličky. V obou úlohách je použit program IP-Coach.

Klíčová slova: elektromagnetická indukce, IP Coach, počítač, Archimedův zákon

Použití:

Skákající prstenec trochu jinak

Anotace: Vylepšení známého pokusu s prstencem vyskakujícím z cívky při sepnutí obvodu.

Klíčová slova: cívka, kondenzátor, Lenzův zákon, elektromagnetická indukce

Použití: SŠ, ZŠ

Střídavý proud

Anotace: Popis ůskalí, která skrýtá výuka střídavého proudu na ZŠ a SŠ, a praktické náměty, jak se s nimi vypořádat. Problémová úloha na závěr.

Klíčová slova: čas, fázorový diagram, usměrnění, střídavý proud

Použití: ZŠ, SŠ

Střípky z laboratoře malých debrujárů

Anotace: Návody, jak vyrobit dírkovou komoru, mechanickou housenku, model křídla, jak udělat velké bubliny, zviditelnit zvuk a jak snadno zkoumat magnetické pole různých magnetů.

Klíčová slova: bubliny, křídlo, magnetické pole, povrchové napětí, vztlaková síla, dírková komora

Použití: ZŠ, SŠ, mimo

Studentský elektroskop a termoláhve

Anotace: Ukázka dvou žákovských výrobků - elektroskopu a termoláhve.

Klíčová slova: termoláhev, elektroskop

Použití: ZŠ, SŠ

Superjasné LED

Anotace:

Použití: SŠ, ZŠ

Světloemitující diody (LED) jako indikátory průchodu elektrického proudu

Anotace: Využití dvou světelných diod k indikaci směru elektrického proudu a pět konkrétních návodů na pokusy s tímto indikátorem.

Klíčová slova: cívka, elektrický proud, elektrolyt, elektromagnetická indukce, kondenzátor, LED, Lenzův zákon, magnet, teplotní závislost, dioda

Použití: ZŠ, SŠ

Školní stroboskop se svítivými diodami

Anotace: Popis konstrukce prototypu jednoduchého školního stroboskopu využívajícího vysoce svítivé diody LED.

Klíčová slova: dioda, LED, stroboskop

Použití: SŠ, ZŠ

Táborový telefon a princip přenosu zvuku

Anotace: Čtyři pokusy - nejprve je objasněn princip přenosu zvuku „po drátech“ a poté postupně sestavován použitelný telefon.

Klíčová slova: mikrofon, sluchátka, šíření zvuku, zvuk, telefon

Použití: SŠ, ZŠ, mimo

Teslův transformátor

Anotace: V první části je popsáno několik pokusů s Teslovým transformátorem, který si vyrobili sami studenti. V druhé části se pomocí galvanometru demonstruje elektromagnetická indukce a zákon lomu.Třetí část popisuje konstrukci dilatometru a pokusy s ním.

Klíčová slova: deformace, dilatometr, elektromagnetická indukce, elektrostatika, galvanometr, laser, lom světla, výboj, zářivka, Teslův transformátor

Použití: SŠ, ZŠ

To nejlepší z Pokustóna

Anotace: Informace o soutěži „O klobouk kouzelníka Pokustóna“ a ukázka 2 pokusů - Heronova parní baňka na reaktivní pohon a model gramofonu.

Klíčová slova: gramofon, Heronova baňka

Použití: ZŠ, SŠ

Trocha heuristiky z Malé Hraštice

Anotace: Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek

Klíčová slova: Archimedův zákon, kyvadlo, magnet, pružnost, váhy, zesilovač, telefon

Použití: SŠ, ZŠ, mimo

Tři nové experimenty

Anotace: První částí příspěvku je demonstrační experiment, který pomocí žárovkového reostatu předvádí zátěž vodičů při průchodu proudu. Druhou částí jsou akustické pomůcky (Seebeckova siréna a monochord) demonstrované pomocí elektromagnetických snímačů.

Klíčová slova: elektomagnetická indukce, elektromotor, frekvence, kmitání, kmitna, magnetické pole, magnetování, magnety, monochord, siréna, snímač, struna, zvuk, cívka

Použití: SŠ, ZŠ

Ukázka laboratorních prací měřených soupravou ISES

Anotace: Ukázka tří laboratorních úloh měřených soupravou ISES: kulička na nakloněné rovině, volný pád - výpočet g z volného pádu, vybíjecí křivka kondenzátoru

Klíčová slova: ISES, kondenzátor, laboratorní práce, nakloněná rovina, optická závora, regrese, volný pád, počítač

Použití:

Vliv sníženého a zvýšeného tlaku na průchod elektrického proudu plynem

Anotace: Příspěvek popisuje konstrukci jednoduchých pomůcek a způsob provedení pokusů demonstrujících vliv tlaku na průchod elektrického proudu vzduchem.

Klíčová slova: elektrický výboj, ionizace, tlak vzduchu, vysoké napětí

Použití: SŠ, ZŠ

Vodič s prúdom v magnetickom poli. Jednoduchý „elektromotor“.

Anotace: Návod na výrobu jednoduchého elektromotoru z drátu, magnetu a baterie.

Klíčová slova: Faradayův zákon, Flemingovo pravidlo, magnet, elektromotor

Použití: ZŠ, SŠ

Vynútené kmity - netradičné experimenty

Anotace: Zkoumání rezonanční křivky židle kmitající na dvou gumách. Další náměty jak demonstrovat rezonanci s běžnými pomůckami (smeták na gumě, jablko na niti, cívka a magnet).

Klíčová slova: cívka, magnetická síla, rezonance, tlumené kmitání, buzené kmitání

Použití:

Vznášející se vata. Magnetické pole Země. Vířivé proudy

Anotace: Tři jednoduché pokusy, které si žáci mohou vyzkoušet sami doma - první z elektrostatiky, druhý ukazuje účinek zemského magnetického pole, třetím se demonstrují vířivé proudy

Klíčová slova: elektrostatika, Foucaultovy vířivé proudy, magnetické pole, Země, elektrostatická indukce

Použití: ZŠ, SŠ

W. L. Bragg: Elektřina

Anotace: Tři experimenty podle W. L. Bragga. Konstrukce loďky s cívkou „poháněné“ magnetem plovoucí v elektrolytu. Demonstrace funkce elektromotorku jako dynama, signalizace směru proudu pomocí LED. Kreslení elektřinou pomocí roztoku jodidu draselného v tekutém škrobu.

Klíčová slova: dynamo, elektrolýza, elektromagnet, LED, Lenzův zákon, magnet, motor, elektrický proud

Použití: SŠ, ZŠ

Zajímavé pokusy s keramickými magnety

Anotace: Několik pokusů s keramickými magnety. Zkoumání pohybu kruhového magnetu po železné tyčce. Konstrukce různých spřažených kyvadel. Modelování Brownova pohybu, difúze, krystalizace elektrického proudu a magnetických indukčních čar. Zkoumání magnetického pole cívky s proudem. Demonstrace principu elektromagnetické pumpy.

Klíčová slova: Brownův pohyb, difúze, elektrický proud, elektromagnetická pumpa, krystalizace, kyvadlo, magnetická indukce, stojaté vlnění, vázané kmitání, magnet

Použití: SŠ, ZŠ

Zaujímavá elektrolýza

Anotace: V článku je uvedeno jednoduché měření náboje elektronu pomocí elektrolýzy.

Klíčová slova: elektrický náboj, elektron, injekční stříkačka, elektrolýza

Použití: