V Dänikenově filmu můžeme pozorovat jistou Rusku, která mentálními silami nutí magnetku k otáčení. Průkaznost experimentu zpochybňuje u notorických skeptiků to, že Ruska pohybuje hlavou a argumentují tím, že za všechno může zmagnetovaný ocelový zub.
Po skončení pokusu viděli diváci, že experiment v sobě skrývá jistá nebezpečí.
Popis pokusu: Předvádějící se nakloní nad velkou magnetku tak, aby jeho mozek byl co nejblíže k magnetce, nedotýká se jí však žádnou částí těla. Soustředěným myšlením generuje magnetické pole výrazně silnější než magnetické pole Země, a tím donutí magnetku k pohybu. Při zvlášť velkém soustředění se podaří magnetku roztočit.
Komentář: V Dänikenovských filmech můžeme vidět záběry Rusky, která otáčí magnetkou. Věrohodnost mentálního generování magnetického pole oslabuje to, že dotyčná při pokusu pohazuje hlavou. Malomyslní pak mohou tvrdit, že má zmagnetovaný ocelový zub. Aby se v předváděném pokusu zabránilo podobnému podezření, experimentátor se vůbec nebude hýbat, dokonce ani nebude mluvit.
Vysvětlení: Při zdvihání magnetky (užívám staré tangentové buzoly), která je před experimentem postavena na zemi za demonstračním stolem, si předvádějící vsune do úst silný malý permanentní magnet. Otáčí ho jazykem (není ani tak důležitá blízkost mozku a magnetky jako úst a magnetky). Přizpůsobí-li vhodně frekvenci otáčení magnetu v ústech mechanickým vlastnostem magnetky, může ji i roztočit.
Poznámka: Podstatu tohoto pokusu je vhodné včas po předvedení prozradit nebo magnet vyndat včas z úst, hrozí jeho spolknutí, případně prozrazení zkreslenou řečí.
Od několika následovníků jsem dostal upozornění, že pokus s feritovým magnetem na magnetickou tabuli nefunguje. Používám malý neodymový magnet s povrchovou hodnotou magnetické indukce asi 0,2 T. Magnet je bohužel poměrně drahý (přes 1000 Kč). Má průměr asi 8 mm a podle zkušeností z "Physics on Stage" si na něj můžete zvyknout tak, že ho lze mít v ústech několik hodin. Navíc to okoření vysvětlení o finančně nutná opatření, která by následovala po spolknutí magnetu. K pokusu jsem si také vyrobil vlastní magnetku z malých feritových magnetů a plechovými nástavci. K dobrému otáčení jsem využil dobré ložisko ze staré magnetky.
K tomuto pokusu lze přidat před vysvětlením podstaty několik dalších cviků. Na jeden z nich mne přivedlo setkání se španělským učitelem, který na „Physics on Stage 2000“ předváděl udržování předmětů na kůži takzvaným tělním magnetismem. Přišel jsem k němu s žádostí, jestli by mi některé pokusy nemohl předvést. Ochotně mi vyšel vstříc a lepil si na tváře vidličku, nože a jiné předměty. Zeptal jsem se, zda by mi to také mohlo tak jít. Zasmál se, protože viděl můj plnovous a řekl mi, že ne, protože i on se musí kvůli pokusům často holit a používá navíc krém, který adhesi zvyšuje. Odpověděl jsem, že bych to přesto zkusil. Španěl se smál tím více, když viděl, že předmět, který hodlám udržet na tváři jsou velké a těžké kancelářské nůžky. Smích ho však přešel, když jsem trochu zaklonil hlavu a nůžky přilepil i přes vousy k tváři. Když jsem mu navíc předvedl, že se mohu předklonit a na rozdíl od něj udržím nůžky i při úhlu větším než 90°, začal tušit zradu. Netrápil jsem ho dlouho a ukázal mu magnet, který jsem celou dobu nosil v puse.
V našich podmínkách lze navázat na tento pokus před jeho vysvětlením dalším pokusem, který lze uvést úslovím „Na toho člověka se peníze lepí“. Můžete publiku oznámit, že i Vy jste jeden z těchto šťastlivců a lepit si na obličej mince od 1 Kč výše. Magnet, který používám, udrží až 5 mincí včetně 20 Kč. Je přitom vhodné magnet přesunout do míst poblíž rtů, kde je magnet pokožce nejblíže.