Transformace mentální energie

Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Transformace mentální energie

Transformace mentální energie v elektrický proud.

Mozek experimentátora generuje elektrické pole ve vláknu žárovky?

Nebo je vysvětlení pokusu mnohem prostší a fyzikálnější?

Je zřejmé, že i tak prostý psychotronický experiment, který se běžně dařil hercům filmu Akumulátor 1, vyžaduje jistou praxi.

Divákům se nedaří.

Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Transformace mentální energie
Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Transformace mentální energie

Šest plochých baterií na opasku pod sakem. Není zde nakonec příčina svícení žárovky?

Kam však vede ten vodič?


Popis pokusu: Experimentátor vezme do jedné ruky běžnou žárovku s větším závitem, uchopí ji za patici druhou rukou a žárovka se rozsvítí. Žárovka svítí i při držení v jedné ruce a to i tehdy, prochází-li experimentátor mezi lavicemi, aby dokázal, že není připojen k síti.

Komentář: Myšlení je mozkovým procesem, který je spojen s přenosem elektrických proudů (elektroencefalogramy, vlny alfa, …). U zvláště nadaného jedince, který je navíc vybaven znalostmi o vedení elektrického proudu, není pak problém vědomě přinutit elektrony v kovovém vláknu žárovky k uspořádanému pohybu. Tuto dovednost uplatnili i tvůrci filmu Akumulátor 1.

Vysvětlení: Experimentující osoba má na sobě volné sako (plášť apod.), které skryje pásek, na němž má na zádech izolepou připevněno 5 až 6 plochých baterií zapojených do série. Od těch vedou dva izolované vodiče rukávem saka k zápěstí. Vodiče pokračují přilepené tělovou náplastí k ukazováku a prsteníku, na jejichž koncích jsou odizolovány. Žárovka, která zdálky vypadá naprosto stejně jako žárovka na síťové napětí, je ve skutečnosti určena pro napětí 24 V (bezpečnostní žárovka pro vlhká prostředí). Uchopíme-li ji tak, aby odizolované části vodičů přiléhaly k vývodům patice, žárovka se rozsvítí. Při troše šikovnosti nejsou vodiče vidět v sevřené dlani, ani když chodíme po místnosti.

Poznámka: Vodiče je nutné na koncích vždy před pokusem očistit, přechodové odpory nebo špatný kontakt s paticí může způsobit ohřátí dotyku a popálení prstů. Pokud nechceme prozradit podstatu pokusu hned po jeho předvedení, můžeme vodiče odstřihnout (jednotlivě, abychom zabránili zkratu nůžkami) při sehnutí za stolem, za kterým máme připraveny pomůcky pro další pokusy.

Experiment se při dlouhodobém předvádění prodraží. Šest plochých baterií přijde dnes na téměř 200 Kč. Mám však dobré zkušenosti s „nabíjením“. Používám sice běžné baterie, na kterých je upozornění „nenabíjet, nevhazovat do ohně“, protože je ale pokus krátkodobý, depolarizace elektrod v bateriích umožní používat baterie poměrně dlouho. Vždy bezprostředně před každým pokusem je ale nutné sériově sletované baterie připojit k vhodnému regulovatelnému zdroji napětí (napětí nad 30 V). Dobíjím baterie proudem asi 50 mA po dobu asi 4 hodin. Pokus se ale vyplatí, zvláště při publiku, které zná pokus z jmenovaného filmu. I v kolektivu, který film neviděl má však pokus velkou odezvu. Snímek s žárovkou svítící v ruce se dokonce dostal do sborníčku z „Physics on Stage 2000“ s vtipným komentářem a objevil se i na plakátu na další setkání v Nizozemsku.

Fyzika a psychotronika

Karel Rauner

Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - úvod Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Transformace mentální energie Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Levitace Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Přeměna mentionů v hmotu Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Stabilní rovnováha pomocí mentální energie Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Vychýlení magnetky mentální silou Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Antigravitace Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Živá a mrtvá voda Karel Rauner: Fyzika a psychotronika - Deformace vidličky