Popis pokusu: Na dřevěnou podložku klade experimentátor postupně 4 kuličky od největší po nejmenší, jednu na druhou. Pak zapůjčí kuličku i podložku divákům, aby si pokus také vyzkoušeli. Nikomu se nepodaří postavit na sebe ani 2 kuličky.
Komentář: Jak již bylo naznačeno v pokusu 2, nepatrná mentální energie stačí k ovládání těles v rovnováze. Velmi malé psychické úsilí, avšak velkou koordinaci mentálních pokynů vyžaduje udržení několika kuliček na sobě. Zkušený psychokinetik, je-li ve formě, udrží v rovnováze na sobě 4 kuličky. V tak velkém kolektivu diváků se někdy najde někdo, kdo je schopen na sobě udržet 2 kuličky. Kdyby se našel někdo, kdo by na sobě udržel 3 kuličky, byl by to poloviční zázrak, 4 kuličky, při vší skromnosti, udrží jen sám předvádějící.
Vysvětlení: Předvádějící staví ocelové (nezmagnetované) kuličky na dřevěnou podložku, do níž je z druhé strany zasazen permanentní magnet (viz obr.). Přihlížejícím ovšem dá s původními kuličkami podložku celodřevěnou.
Poznámka: Kuličky je nutné stavět na sebe velmi opatrně, aby jejich středy tvořily přímku kolmou k podložce. Kuličky totiž drží i v jiných polohách, které svým tvarem napoví podstatu triku. Výměna podložek závisí na nápaditosti experimentátora. Může například původní podložku sklidit a pak si teprve „vzpomenout“, že slíbil vyzkoušení divákům.