Motor jako dynamo

Často potřebujeme ukázat jak vzniká elektrický proud. Modelovat, jak se průmyslově proud vyrábí. Dobrým zdrojem je dynamo na kličku. Dříve se dala koupit svítilna, ve které se mačkáním páčky roztáčelo dynamo napájející malou žárovku. Pokud nic takového nemáme, můžeme si pomoci s dynamem na kolo které poháníme vhodným převodem . Dynamo z bicyklu je ale alternátorem! Pokud nám stačí generátor jen malého výkonu, je nejvhodnější použít malý stejnosměrný motor. Buď ho koupíme za nevelký peníz v modelářské prodejně, nebo vymontujeme z vyřazeného zařízení. Např. z hraček poháněných motorkem, z magnetofonů, videí, automobilů, CD ROM, CD přehrávačů a pod. O jejich parametrech lze v hrubém přiblížení říci, že na jaké napětí a proud je motor navrhován, takové může poskytnout jako generátor.

Nejjednodušší pokus můžeme provést následovně. K motorku připojíme malou žárovičku. Obvykle je důležité, aby svítila již při malém proudu řádově desítek mA. Namotáme na hřídelku motorku asi metr pevné tenké nitě a prudce zatáhneme. Žárovka se rozsvítí. Na konec nitě můžeme zavěsit závaží a spustit.

Namotávání nitě si ulehčíme tím, že motorek připojíme k baterii. Nemusíme ani odpojovat žárovku.

Chceme-li ale točit dynamem ručně, potřebujeme převod do rychla. Tady bych doporučil stavebnici merkur, nebo jinou podobného typu.

Zdeněk Polák: Magnety - Obr. 1 Motorek z walkmanu s převodem ze stavebnice Merkur použitý jako dynamo poháněné rukou.

Obr. 1 Motorek z walkmanu s převodem ze stavebnice Merkur použitý jako dynamo poháněné rukou.

Dynamo z obr. 1 má následující vlastnosti. Maximální rozumná frekvence otáčení rukou je asi třikrát za sekundu. Naprázdno pak dynamo dává napětí okolo 7 V. Do zkratu asi 0,12 A. K plnému rozsvícení malé žárovičky 2,5 V / 0,07 A stačí 20 otáček za 13 sekund. Tj. frekvence otáčení zhruba poloviční.

Magnety

Zdeněk Polák