Okénko pro zkoumání magnetického pole

Pomůcky: Dvě skla, okenní těsnění, oboustranná lepicí páska.

Často potřebujeme rychle předvést tvar nějakého neznámého magnetického pole. Můžeme to samozřejmě udělat klasickým způsobem pomocí železných pilinek nasypaných na volnou podložku. Pokud ale takto pracují žáci, máme za chvíli všechny magnety pokryty pilinkami a jen těžko je budeme odstraňovat. Problém vyřeší stálé okénko. Jde o variantu uvedenou v [1].

Zdeněk Polák: Magnety - Obr. 1: Potřeby na zhotovení okénka pro zkoumání magnetického pole. V pozadí hotové okénko s pilinkami a přicvaknutým čtyřpólovým HDD magnetem. Dveřní samolepicí těsnění z pěnové gumy má průřez 8 x 16 mm. Před přilepením ho rozstřihneme na dva pásky.

Obr. 1: Potřeby na zhotovení okénka pro zkoumání magnetického pole. V pozadí hotové okénko s pilinkami a přicvaknutým čtyřpólovým HDD magnetem. Dveřní samolepicí těsnění z pěnové gumy má průřez 8 x 16 mm. Před přilepením ho rozstřihneme na dva pásky.

Necháme si u sklenáře nařezat dvojice stejně velkých skel. Doporučuji něco mezi A6 a A5. Menší rozměr může mít menší tloušťku. Nejtenčí běžná skla jsou 2 mm, běžná okenní 3 mm. Zakoupíme pás těsnění do dveří. Čím vyšší a tužší, tím lepší. Je-li těsnění široké, rozřízneme ho na dva pásy. Vhodný výsledný tvar je přibližně čtvercového průřezu o straně alespoň 5 - 6 mm. Těsnění je samolepicí a proto jej snadno připevníme po obvodu jedné destičky. Na sklo nasypeme trochu železných pilin, ne moc. Asi půl kávové lžičky. Je třeba vyzkoušet. Na horní straně těsnění vytvoříme druhou samolepicí vrstvu přilepením úzkých proužků oboustranné lepicí pásky. Druhé sklo přimáčkneme a kolem dokola oblepíme textilní lepicí páskou šířky cca 2,5 cm. Máme-li k dispozici pouze 5 cm širokou, rozstřihneme ji na dva pásy.

Trochu je problém s pilinkami, které se špatně rovnoměrně rozklepávají po ploše. Použijeme velký magnet s vertikálně orientovaným polem. Okénko nad něj umístíme v dostatečné výšce a zatřepeme. Pilinky se rozdělí od sebe, neboť vytvářejí krátké svislé provázky, které se vzájemně odpuzují. Po oddálení je sklo poměrně dobře pokryto pilinkami.

Zdeněk Polák: Magnety - Obr. 2: Rozložení pilinek v okénku 3 cm nad velkým kruhovým feritem o průměru 10 cm a síle 2 cm.

Obr. 2: Rozložení pilinek v okénku 3 cm nad velkým kruhovým feritem o průměru 10 cm a síle 2 cm.

Zdeněk Polák: Magnety - Obr. 3: Magnetické pole „jednostranného“ nástěnkového magnetu. Pilinový obrazec ukazuje, že magnet má více pólů na jedné ploše, zatím co z druhé žádné indukční čáry nevycházejí.

Obr. 3: Magnetické pole „jednostranného“ nástěnkového magnetu. Pilinový obrazec ukazuje, že magnet má více pólů na jedné ploše, zatím co z druhé žádné indukční čáry nevycházejí.

Literatura:
[1] Sborník z konference Veletrh nápadů učitelů fyziky 2. Plzeň 1997, str.8

Magnety

Zdeněk Polák