Základní vlastnosti a uchovávání permanentních magnetů

Máme-li už zásobu permanentních magnetů, je třeba hledět na jejich správné uložení. Vlivem vnějších i vnitřních faktorů magnetická indukce pole vytvořeného magnetem klesá. Citlivost na vnější vlivy je dána především koercitivní silou magnetu. Největší destruktivní vliv má vysoká teplota a její změny, mechanické otřesy a silná vnější magnetická pole jiného směru, než je vlastní pole magnetu. Při ukládání magnetu se snažíme zajistit, aby magnetické pole bylo uzavřené magnetickým obvodem, viz obr. 1.

Zdeněk Polák: Magnety - Obr. 1 Uložení podkovových magnetů. Póly podkov jsou přemostěny hranolkem z měkkého železa. Podkovy leží na ˇželezném plechu odděleny papírem. Papír chrání nabarvené magnety proti odření.

Obr. 1 Uložení podkovových magnetů. Póly podkov jsou přemostěny hranolkem z měkkého železa. Podkovy leží na ˇželezném plechu odděleny papírem. Papír chrání nabarvené magnety proti odření.

Při práci žáků dělá nejvíce problémů velká křehkost magnetů. Protože na železné předměty i vzájemně na sebe působí magnety značnou silou, často se přicvaknou. Materiál magnetů je velmi tvrdý a tak síly při nárazu jsou značně velké a magnety se tříští. Takto ohroženy jsou především velké feritové magnety a magnety ze slitin prvků vzácných zemin z pevných disků PC. Posledně zmíněné budu dále nazývat HDD magnety. Tříštění magnetů se dá zabránit pokrytím magnetů ochranným obalem, např. oblepením lepicí páskou. Bandážované magnety nevypadají tak dobře, zato mnohem déle vydrží.

Magnety ze slitin s prvky vzácných zemin (např. zmíněné HDD magnety), jsou velmi citlivé na teplotu. Již zahřátí nad 100°C výrazně snižuje intenzitu magnetického pole vyvolaného těmito magnety. Při zahřátí v plameni lihového kahanu poměrně brzy ztrácejí magnetizaci zcela. Tato změna je nevratná Při opětovném magnetování běžným způsobem se zdaleka nedosáhne původních hodnot. Tepelně nejodolnější se zdají být feritové magnety.

Zdeněk Polák: Magnety - image004.jpg

Obr. 2: Uložení HDD magnetů. Základem je deska ze silnějšího železného plechu pokrytá vlnitou lepenkou a překrytá papírem. Silnější vrstva oddělující magnet od plechu je nutná, aby šlo s magnety dobře manipulovat. Desku je nejlépe připevnit na zeď. Při uložení do skříně je dobré dát desku s magnety ještě do další nízké pevné krabice a chránit je tak před náhodným přitažením magnetické látky.

Při manipulaci s magnety je třeba pamatovat na to, že pokud je jejich koercitivní síla menší než intenzita magnetického pole dalších magnetů v blízkosti, může dojít k zeslabení, odmagnetování nebo dokonce k přemagnetování magnetů, se kterými pracujeme. Feritovým magnetem lze změnit magnetizaci ocelového, HDD magnetem magnetizaci feritového. HDD magnety vytvářejí sice velkou intenzitu pole, ale pro svoje rozměry nemají příliš velký indukční tok. Přiložíme-li silný magnet k magnetu s malou koercitivní silou, vyvoláme místní nebo celkovou změnu magnetizace. Můžeme tak ve velkém magnetu vytvořit oblasti s jinou orientací magnetického pole než zbývající část. Nechceme-li, aby docházelo náhodně k podobným jevům, dodržujeme při manipulaci s magnety dostatečnou vzdálenost a uchováváme je v uzavřeném magnetickém obvodu (v magnetickém stínění).

Magnety

Zdeněk Polák