Probíráme-li se žáky magnetické pole a jeho vlastnosti, je dobré, když každý má k dispozici vlastnoručně zhotovenou magnetku. Už při její výrobě si lépe uvědomí řadu skutečností platných pro magnetické materiály. Mohou si vyzkoušet citlivost a užitečnost vlastnoručně vyrobeného přístroje
Pomůcky: Dvě stejné jehly, menší jsou lepší špendlík, podstaveček pro zapíchnutí špendlíku z kousku korku, gumy, z plastové zátky PET lahve nebo něčeho podobného, nejmenší z prodávaných patentek, její vnitřní díl nesmí mít uprostřed dírku, kousek papíru asi 1 x 2 cm, malý feritový magnet s barevně vyznačenými póly.
Obr. 1: Magnetka z jehel s ložiskem z patentky.
V kousku papíru označíme střed. Procvakneme patentkou. Konce pásku přiložíme k sobě a propíchneme jehlami. Papírek nám vytvoří závěs jehel. Patentka je ložiskem umožňujícím volný pohyb na hrotu špendlíku zapíchnutého v korkové podložce. Jehly zmagnetujeme potíráním feritovým magnetem. Magnetku vyvážíme posouváním jehel.
Pomůcky: Pružinu z budíku, samonavíjecích bezpečnostních pásů z auta nebo něčeho podobného, podstaveček s hrotem, kleště, důlčík, kladivo, podložku z tvrdého dřeva, malou modelářskou brusku, magnet.
Obr. 2: Magnetky z ocelové pružiny budíku.
Pružinu vyrovnáme v rovný pás přetahováním přes vhodnou tyčku - ohýbáme v opačném směru, než je pružina navinuta. Odlomíme kleštěmi asi 5 cm dlouhý kousek. Podložíme a důlčíkem vyrazíme uprostřed prohlubeň. Přitom se pásek mírně ohne. Pásek umístíme na hrot. Důlek slouží jako ložisko, prohnutí zajišťuje stabilitu. Bruskou zabrousíme konce tak, aby pásek byl přibližně v rovnováze. Zmagnetujeme.
Rovnováha se mírně poruší. Magnetické pole Země má v naší zeměpisné šířce poměrně silnou vertikální složku. Rovnováhu obnovíme dalším přibroušením „těžšího konce“.
Podobným postupem lze zhotovit magnetku z pásku pilky na kov.
Pomůcky: Podstaveček s hrotem, co nejmenší válcové feritové magnety (vhodný průměr do 5 mm), patentku bez dírky ve vrcholu, plastové brčko s průměrem jen o něco větším než průměr magnetů, nůžky, lepicí pásku.
Brčko po délce prostřihneme. Uprostřed propíchneme malý otvor a zacvakneme patentku. Tím se brčko trochu roztáhne a lze umístit na hrot podstavce. Vyvážíme zastřihnutím „těžšího konce“. Brčko opatrně rozevřeme a do dutiny vložíme do stejné vzdálenosti od středu dva feritové magnety orientované stejným směrem. Vyvážíme posouváním a zajistíme lepicí páskou.
Změnou polohy magnetů měníme moment setrvačnosti. Čím blíže ke středu otáčení magnety budou, tím menší bude moment setrvačnosti magnetky a ta bude mít v magnetickém poli kratší dobu kmitu. Odhadneme-li z rozměrů a hmotností jednotlivých částí ze kterých se magnetka skládá její moment setrvačnosti, můžeme určit nejen směr, ale i velikost magnetické indukce magnetického pole Země.
Obr. 3: Různé magnetky uvedené v textu.
1. Magnetka z listu modelářské pilky. Ložiskem je patentka přilepená na spodní stranu.
2. Magnetky z malých feritů vsunutých do nastřihnuté slámky.
3. Magnetka z ocelových špendlíků se skleněnou hlavičkou.
4. Magnetky z jehel.
5. Magnetka z ocelového pásku pružiny budíku. Ložiskem je důlek vyražený důlčíkem.