Jazýčkové relé

Pomůcky: model jazýčkového relé, jazýčkové relé, tyčový magnet, vodiče, baterie, žárovka.

Nejprve vytvoříme model jazýčkového relé. Na prkénko přibijeme hřebíčky dva pásky z tenkého železného pocínovaného plechu, tak aby se překrývaly asi o 1 cm. Vzdálenost konců nastavíme přihnutím asi na 3 mm. V místě přibití připájíme vývody zakončené banánky. Plech musí být velmi tenký, asi 0,1 mm. Vhodný pásek naleznete uvnitř vybité destičkové 9 V baterie.

Zdeněk Polák: Magnety - Obr. 1: Magnet kolmo k jazýčkům. K sepnutí nedojde. Jazýčky se odpuzují.

Obr. 1: Magnet kolmo k jazýčkům. K sepnutí nedojde. Jazýčky se odpuzují.

Zdeněk Polák: Magnety - Obr. 2: Magnet rovnoběžně s jazýčky. Jazýčky se přitahují, relé sepne.

Obr. 2: Magnet rovnoběžně s jazýčky. Jazýčky se přitahují, relé sepne.

Přiblížíme magnet jedním pólem k páskům jak je naznačeno na obr. 1. Konce pásků se oproti očekávání nepřitáhnou. Naopak můžeme pozorovat zvětšování mezery mezi nimi. Magnet zmagnetovává oba pásky souhlasnými póly u sebe. Pásky se vzájemně odpuzují. Při přiblížení magnetu s osou rovnoběžnou s pásky docílíme vzájemného přitažení jejich konců. Jsou zmagnetovány opačnými póly u sebe a přitahují se. Docházíme tak ke zdánlivě rozporuplnému závěru. Abychom docílili sepnutí jazýčkového relé, nesmíme k němu přiblížit magnet pólem, ale netečným pásmem.

Zdeněk Polák: Magnety - Obr. 3: Celkový náhled na použité součásti obvodu

Obr. 3: Celkový náhled na použité součásti obvodu

Model relé máme zapojený jako spínač v jednoduchém obvodu v sérii s baterií a žárovkou. Sepnutí relé je pak provázeno jejím rozsvícením. Po prozkoumání fungování modelu použijeme skutečné relé a ukážeme, že se chová stejně. Skutečné relé je nejlépe vidět na obr. 2. Je to malá skleněná trubička zelené barvy připájená vpravo od žárovky. Jednotlivé části obvodu jsou propojeny kablíky zakončenými dvojicí kontaktů z malých destičkových 9 V baterií.

Magnety

Zdeněk Polák