Toto ukazovátko jsem si oblíbila, jeho použití je velmi jednoduché, je rychle připraveno k práci. Stačí vyjmout z pouzdra naplnit bateriemi a ihned používat. Bylo mi dodáno podle objednávky i s příslušenstvím a brožurkou s návodem. Ten obsahuje i popis jednoduchých pokusů. Další skutečností, která usnadňuje práci, je možnost použití a využití pomůcek z optických soustav. Ukazovátko lze užívat k demonstračním pokusům, ale i k zajímavým pokusům motivačním.
Uvedu několik možností:
- průchod světla různým prostředím
- odraz a lom světla
- interference světla na optické mřížce
- určení vlnové délky světla
Průchod světla
- barevnými filtry a zjistit, která barva červené světlo laseru propouštějí, které nepropouštějí
- různými materiály: sklo čiré, sklo matné, sklo barevné, sklo broušené, plastové láhve naplněné různými tekutinami, k zviditelnění paprsku ve vodě stačí přidat třeba trošku sušeného mléka nebo i nečistotu, paprsek je vidět, prochází-li zakouřeným prostředím
Odraz a lom světla
- porovnat odraz světla na zrcadle, na jiné hladké ploše, na hrubé ploše
- na vodní hladině, úplný odraz na hladině vody
- ověření zákona odrazu a lomu pomocí optické soustavy
- úplný odraz na odrazném hranolu
Interference světla
- je možno ukázat i na malé mezeře mezi žiletkami
- na optické mřížce z jiných optických soustav
V příslušenství ukazovátka jsou tři filtry: červený, modrý a zelený, Zjistíte, že modrým filtrem je světlo pohlcováno. Ověřit to pak lze na předmětech denní potřeby.
Velice pěkně je vidět rozdíl mezi průchodem paprsku čirým prostředím, např sklo, plastové láhve od nápojů, a mléčným sklem. Zde je efektní rozptyl světla, světlo pak prosvítí celý předmět.
Může se osvítit předmět z broušeného skla. Vznikají zajímavé efekty rozptylem světla a mnohonásobnými odrazy na broušených hranách.
Paprsek není běžně vidět, jsou-li v prostředí jemně rozptýlené částečky prachu, kouře, světelný paprsek je zviditelněný. Přidáme-li do vody jemné částice, např sušené mléko, můžeme chod paprsku vidět.
Pak lze zkoušet, jak paprsek prochází různými tekutinami. Můžeme použít známé nápoje: mléko, džus, limonády, sifon.
Paprsek je velice málo rozbíhavý, vytváří i na vzdálené ploše jen malou plošku. Je tedy možno porovnat odraz na zrcadle, na hladké ploše a na ploše méně hladké. Po odrazu vytváří paprsek ostrou nebo rozostřenou skvrnku.
Bude-li paprsek ve vodě vidět, vlivem přítomnosti rozptýlených částic, je možno ukázat odraz na hladině. Svítíme zespodu na hladinu (obr. 1).
Obr. 1: Průhledná nádoba je uzavřena průhlednou deskou, je naplněna vodou s rozptýlenými částečkami např. mléka. Nad ní je zakouřený vzduch. Paprsek je potom s obou prostředích viditelný.
Bude-li vzduch nad hladinou obsahovat kouř, je v něm paprsek vidět a pokus lze provádět i nad hladinou (obr. 2).
Obr. 2
Pak lze na hladině zviditelnit lom od kolmice i ke kolmici. Je možno ukázat i úplný odraz (obr. 3).
Obr. 3
Na odrazném hranolu z jakékoliv optické soupravy se dobře předvede chod paprsku při úplných odrazech.
Také jakoukoliv optickou soustavu je možno použít na ukázky lomu od kolmice, ke kolmici i úplný odraz (obr. 4).
Obr. 4
Laserový paprsek je nejlépe využitelný na ukázku interference světla. Stačí mezera mezi dvěma žiletkami (nejlépe, když se mezera mírně rozšiřuje) a můžete předvést celou řadu interferenčních maxim. K doplňkům je dodávána interferenční mřížka s velkou vzdáleností maxim. V soupravě „Apolda“, kterou škola před léty pořídila, jsou další dvě mřížky a tak mohu ukázat další závislosti.
K ukazovátku je dodávaná mřížka, která má vzdálenost mezi štěrbinami d = 1,33∙10-6, a tudíž vzdálenost maxima nultého a prvního řádu je dostatečně velká a lze ji dobře měřit. Vlnovou délku vypočítáme podle vztahu λ = d·x/l, kde l je vzdálenost mřížky od stínítka a x je vzdálenost maxima 1. řádu od maxima 0. řádu (obr. 5).
V našem měření bylo x = 0,4 m, l = 0,8 m, takže vlnová délka je 665 nm.
[1] Pokusy a demonstrace s laserovým ukazovátkem (návod firmy ARKUS)