Jednou z nejúspěšnějších akcí pro učitele fyziky posledních let je nesporně Veletrh nápadů učitelů fyziky, který vznikl v roce 1996 na katedře didaktiky fyziky MFF UK jako přehlídka tvořivých aktivit učitelů všech typů škol, kteří hledají cesty, jak učinit fyzikální poznávání zajímavější a pro žáky přitažlivější. Nekončící řada nových nápadů si vynutila každoroční opakování Veletrhu, který doputoval po Praze, Plzni Příbrami v roce 2001 poprvé na Moravu.
Hlavním organizátorem již šestého ročníku Veletrhu se stala katedra experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty UP ve spolupráci s katedrou didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK a s fyzikální pedagogickou sekcí Jednoty českých matematiků a fyziků. Konferenční prostory v nové budově přírodovědecké fakulty UP v Olomouci vytvořily příjemné prostředí pro celou akci.
Novinkou Veletrhu VI. byla úvodní přednáška zahraničního hosta, kterou přednesl vynikající experimentátor z Technické univerzity v Drážďanech, prof. Dr. habil. Hans-Joachim Wilke na téma Pokusy s keramickými magnety. Jeho přednášku lze považovat za velmi inspirativní, ale i za skvělou lekci didaktiky školního experimentu.
Pořadatelům se dále sešlo přibližně 35 příspěvků učitelů základních, středních i vysokých škol, mezi nimi i zahraničních hostí ze Slovenska, Polska a Bulharska. Tradicí Veletrhu se již stala vystoupení žáků. Velký úspěch měla vystoupení malých debrujárů z Kloubouk u Brna a z Litovle. Se znažným zájmem se setkaly výstavy učebních pomůcek firmy Ariane Schola a učebnic a metodické literatury nakladatelství Prometheus, které každému účastníkovi Veletrhu věnovalo několik publikací ze své produkce. Obě výstavy doplnily ukázky svépomocně zhotovených pomůcek a výsledků práce se žáky.
vybráno z úvodu ke sborníku, 20. 9. 2001
online zpravodajství pro Fyzweb: J. Houfková, 31. 8. 2001