VELETRH NÁPADŮ
UČITELŮ FYZIKY 5

proběhl na MFF UK v Praze 28. - 30. srpna 2000

v rámci evropského programu 
"Fyzika na scéně"


Po čtyřech úspěšných seminářích s názvem Veletrh nápadů učitelů fyziky v letech 1996 až 1999 se konal ve dnech 28. - 30. 8. 2000 jeho pátý ročník. Tentokráte byla místem setkání učitelů fyziky všech stupňů a dalších zájemců opět Matematicko-fyzikální fakulta UK Praha.

Veletrh nápadů učitelů fyziky V proběhl v rámci evropského programu Physics on Stage a projektu Škola fyzikálních experimentů FRVŠ. Oproti předchozím ročníkům byl seminář prodloužen o jeden den, což se ukázalo velmi výhodné z hlediska programu. Vystupujícím učitelům byl dán větší časový prostor a byl také čas na dotazy a odpovědi k předvedeným pokusům.

Hlavním organizátorem „Veletrhu V“ byla katedra didaktiky fyziky MFF UK Praha v čele s jejím vedoucím Doc. RNDr. Leošem Dvořákem, CSc. Spolupořadateli byly katedra obecné fyziky PeF ZČU v Plzni a Fyzikální pedagogická sekce JČMF. Z České republiky se semináře zúčastnilo 56 učitelů ze základních škol, 55 učitelů ze středních škol, 32 učitelů a studentů z fakult připravující učitele fyziky a 9 z ostatních institucí. Zahraničními účastníky byli kolegové ze Slovenské republiky (4), Polské republiky (6) a Bulharské republiky (1). Tři firmy (ARIANE-SCHOLA, PIERRON a SEMIAN) připravily účastníkům semináře výstavky svých pomůcek a techniky. Dvě nakladatelství (PROMETHEUS, s. r. o. a SPN - pedagogické nakladatelství, a. s.) uspořádala prodejní výstavky učebnic fyziky.

Bohatý program semináře zahájil vedoucí katedry didaktiky fyziky Doc. RNDr. Leoš Dvořák, CSc., účastníky pozdravil proděkan pro fyziku na MFF UK Doc. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc. S informací o evropském programu Physics on Stage vystoupil předseda českého národního výboru (National Steering Committee) RNDr. Jiří Dolejší, CSc. Mnoho zdaru semináři také popřál jeho zakladatel Doc. RNDr. Milan Rojko, CSc. z katedry didaktiky fyziky MFF UK.

Podobně jako v předchozích letech, tak i na tomto semináři byl vlastní program rozdělen do bloků, které vyplnily čtyři jednací půldny. V duchu tradice první blok semináře zahájili vysokoškolští učitelé (11 referátů), druhý blok patřil informacím ze sdružení AMAVET a firmy ARIANE-SCHOLA, ve třetím bloku vystoupilo 16 učitelů základních a středních škol, čtvrtý blok patřil Debrujárům, do pátého bloku byly zařazeny příspěvky zahraničních účastníků (9 příspěvků) a v závěrečném šestém bloku předvedlo své nápady 17 vysokoškolských učitelů a studentů z MFF UK Praha.

Součástí bohatého třídenního programu byly také výstavky prací žáků a studentů, které připravili jejich učitelé, nástěnky s nepřednesenými příspěvky a aktuálními fotografiemi pořizovanými během jednání A. Havlíčkovou, vedoucí oddělení pro vnější vztahy a propagaci MFF. On-line zpravodajství na webu v české i anglické verzi průběžně zajišťovala J. Houfková.

Seminář byl výborným dopingem do nového školního roku. Vzájemná výměna zkušeností českých a zahraničních účastníků jistě významně přispěje ke zkvalitnění výuky fyziky na našich základních a středních školách.

vybráno z úvodu ke sborníku: E. Svoboda, 21. 9. 2000


Obrazové zpravodajství

24.8.2000 Přípravy na veletrh vrcholí
28.8.2000 Zahájení veletrhu, příspěvky fakult vzdělávajících učitele, AMAVET
29.8.2000 Vystoupení učitelů, Debrujárů, zahraničních hosté
30.8.2000 Vystoupení učitelů a studentů MFF UK Praha, zakončení Veletrhu

online zpravodajství pro Fyzweb: J. Houfková, 30. 8. 2000


Jaký byl Veletrh nápadů 5?

Jubilejní, pracovní, inspirující...

• Přijelo 148 účastníků; spolu s „domácími“ a studenty a žáky nás bylo hodně přes 170.

• Během více než 14 hodin hlavních „zasedání“ bylo prezentováno 61 příspěvků.

• K tomu 3 výstavky učebních pomůcek, 2 výstavky učebnic, další materiály a postery účastníků vystavené v předsálí.

• Setkání se starými známými, navazování nových kontaktů, diskuse v kuloárech...

Pátý Veletrh byl jasným důkazem, že tok (ba přímo veletok) nápadů učitelů fyziky nevysychá a zcela jistě přežije rok 2000.

A co se nejvíc líbilo?

V neformální anketě (vrátilo se 64 anketních lístků) se na prvních dvou místech s nejtěsnějším rozdílem umístily příspěvky:

kol. Patč: Rezonance pokaždé jinak

kol. Trna: Fyzika v peněžence

Dále se samozřejmě líbil příspěvek:

kol. Rauner: Několik psychokinetických experimentů

velmi těsně následovaný příspěvkem ze skupiny debrujárů:

kol. Bdinková: Fyzikální hračky z odpadu

Ocenění se ale dostalo i řadě dalších vystoupení - a za shlédnutí stály prakticky všechny.
Lze říci, že na Veletrhu „nebylo malých rolí“.


Osobní komentář doc. L. Dvořáka: Po Veletrhu nápadů jsem se dva večery nadšeně probíral ve svých poznámkách a bral z nich inspiraci. Výsledkem bylo: 18 námětů, které bych chtěl dříve či později využít ve vysokoškolské výuce, minimálně 5 podnětů využitelných na MF táborech a v neposlední řadě nápady na další konstrukce a zařízení, které bych rád vyzkoušel... Veletrh nápadů rozhodně stojí za to.

webové stránky: L.Dvořák, 4. 9. 2000