VELETRH NÁPADŮ
UČITELŮ FYZIKY IV

Příbram 26. - 27. srpna 1999


Po třech úspěšných seminářích s názvem Veletrh nápadů učitelů fyziky v letech 1996-1998 se konal jeho čtvrtý ročník. Tentokráte místem setkání učitelů fyziky škol všech stupňů, fyzikálních nadšenců a dobrodruhů byla Příbram. Důvodem pro uspořádání semináře v tomto krásném historickém královském horním městě byla ta skutečnost, že k organizaci a účasti na semináři byly přizvány kluby pro mládež, vědu a techniku. Právě jeden z těchto klubů, Q-klub, sídlí v Příbrami a pro seminář poskytl své prostory.

Přípravy a organizace se ujal Klub Amavet při Gymnáziu Ústavní v Praze 8. Spolupořadateli byly katedra didaktiky fyziky MFF UK Praha, katedra obecné fyziky FPE ZČU v Plzni a Fyzikální pedagogická sekce JČMF.

Oproti předchozím ročníků se Veletrh nápadů učitelů fyziky IV lišil tím, že se na něm prezentovala i činnost organizací, které se zabývají využitím volného času dětí a mládeže v oblastech vědy, techniky a ekologie (AMAVET, Asociace malých debrujárů a Tereza).

Z České republiky se semináře zúčastnilo 48 učitelů základních a středních škol, 16 vysokoškolských učitelů z fakult připravující učitele fyziky a 8 vedoucích kroužků. Zahra-ničními účastníky byli kolegové ze Slovenské republiky (3), Polské republiky (3) a Bulharské republiky (1). Čtyři firmy připravily účastníkům semináře výstavky svých pomůcek. Dvě na-kladatelství (Prometheus a SPN - pedagogické nakladatelství) uspořádala prodejní výstavky učebnic fyziky a matematiky.

Bohatý program semináře, který zahájil ředitel centra vědeckotechnického a ekologického vzdělávání Mgr. Julius Kolín, zahájili vysokoškolští učitelé, po nich ve druhém bloku semináře vystoupili zástupci organizací mládeže. Třetí blok patřil zahraničním účastníkům semináře. Ve čtvrtém bloku předvedli své nápady učitelé a studenti základních a středních škol.

Součástí bohatého dvoudenního programu byly prohlídka Q-klubu a stanovišť s činnostmi tohoto klubu, návštěva největšího hornického muzea v ČR (nejvzácnější technická památka - parní těžní stroj z roku 1914 ve strojovně historického dolu Anna - nadchl všechny návštěvníky), projetí se důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou a příjemné posezení v půvabné hornické hospůdce Na vršíčku.

vybráno z úvodu ke sborníku: J. Kolín, E. Svoboda, 1999


Zpráva v Q-magazínu


Z dopisů účastníků

V Českých Budějovicích, 6. září 1999

Vážení pořadatelé „Veletrhu nápadů!“

Letos jsme se zúčastnili této významné akce už počtvrté. Čeho si na ní nejvíce ceníme? Mohli jsme se tu setkat se zkušenými učiteli, ale i s mladými začínajícími, s pedagogy vysokých, středních a základních škol, s lidmi zabývajícími se fyzikou ve volném čase, s českými i zahraničními pedagogy, s učiteli, kteří si umí sami vytvářet pomůcky, ale i s fyzikem básníkem či humoristou.v

Tato pestrost pohledů na fyziku je velice inspirativní, a proto se rádi zúčastníme dalšího ročníku.

Lenka Slabá, Milan Slabý
České Budějovice


Ve Frýdku-Místku 8. 9. 1999

Dobrý Julku,

Děkuji Ti za všechny účastníky z nejvýchodnějšího okresu naší stále menší republiky, tedy z Frýdku-Místku, za velmi dobrou organizaci Veletrhu nápadů z fyziky IV. Získali jsme řadu podnětů, které určitě využijeme jak při práci ve škole, tak při práci s malými debrujáry v odpoledních aktivitách.

S pozdravem

Mgr. Libor Lepík