Velice zajímavou částí fyziky materiálů je výzkum plastické deformace. V tomto případě je třeba získat deformační křivku, v níž bude právě jenom plastická deformace. Elastickou deformaci do křivky nezahrneme. Jak se to dělá? Pomocí deformačního stroje získáme hodnoty deformační síly a času, který uplynul od začátku deformování. Pokud tyto hodnoty vyneseme do grafu, získáme takovouto křivku:
V obrázku je naznačeno oddělení elastické a plastické deformace. Písmeno k označuje směrnici lineární části křivky. Co to je směrnice možná víte z matematiky. Pokud ne, tak směrnice udává „stoupání přímky“. Můžete ji určit způsobem naznačeným na následujícím obrázku:
Skutečnému napětí (smluvní napětí se ve fyzice příliš nepoužívá) jsou přiřazeny hodnoty plastické deformace, která se počítá podle vztahu:
,
kde t je čas od začátku deformování, vp rychlost pohybu příčníku, k směrnice elastické části, F zatěžovací síla, l0 počáteční délka vzorku.
Deformační křivka plastické deformace má tedy na vodorovné ose plastickou deformaci e a na svislé ose skutečné napětí.
Poznámka: Fyzikové používají tzv. skutečnou deformaci. Křivky potom znázorňují závislost skutečného napětí na skutečné deformaci. Skutečnou deformaci zde ale nebudeme zavádět. Potřebovali bychom k tomu totiž trošku složitější matematiku. Jenom pro úplnost – skutečná deformace v tahu se počítá podle vzorce ε = ln (1+εr), kde εr je relativní prodloužení.