Na této stránce naleznete několik odkazů na volně šířitelné programy užitečné např. při zpracovávání textů, obrázků a dalších prácech spojených s počítačem, ale i takové, které můžete využít při vlastní výuce fyziky nebo při přípravách na jednotlivé hodiny. Tyto programy tvoří jen malý vzorek různých větších či menších dostupných freewarových programů.

Instalační soubory pro různé operační systémy, návody na instalaci a další informace o uvedených produktech naleznete na webových stránkách výrobců nebo distributorů. Výjimkou je program Famulus, který existuje jen ve verzi pro MS-DOS a můžete si ho stáhnout přímo z těchto stránek.

[www]

WinScope

Freewarový program pro práci se zvukem a zvukovou kartou obecně. Krátký návod na použití tohoto programu pro fyzikální experimentování.

[www]

PC-Oscilloscope

Osciloskop využívající zvukové karty. Umožňuje frekvenční analýzu, xy-zobrazení stereo signálu (Lissajousovy obrazce), pásmový frekvenční filtr a funguje i jako tónový generátor. Program má vyšší hardwarové nároky než výše uvedený jednodušší WinScope.

[www]

Adobe Reader

Program umožňující prohlížet a tisknout dokumenty ve formátu pdf.

[www]

Mozilla Firefox

Moderní prohlížeč webových stránek. Pro tento prohlížeč jsou tyto stránky i celý CD sborník optimalizovány.

[www]

xnView

Program umožňující prohlížení obrázků s jednoduchými editačními nástroji a vytváření fotoprezentací.

[www]

rkEdit

Textový editor s možností zvýrazňování syntaxe většiny programovacích jazyků, podporuje záložky a vícesouborové projekty.

[www]

Media Player Clasic

Jednoduchý přehrávač videa a zvuku.

[www]

Famulus

Starší programovací prostředí, které stále umožňuje dělat velmi jednoduše a rychle pěkné matematické modely fyzikálních situaci a numerické výpočty. Instalační soubory (.zip, 1.5MB) a krátký komentář k jeho instalaci.

Tento program je možné bezplatně používat a dál šířit pro osobní a vzdělávací účely.