- Koupil J., Vícha V.: 1200 FPS, Veletrh 15, Praha 2010
Článek popisuje sérii záběrů, které se natočili cenově dostupnou rychloběžnou kamerou, a komentuje jejich použití pro motivaci studentů, studium průběhu fyzikálních dějů a měření ve školské fyzice
- Vícha V., Žilavý P.: Demonstrační experimenty s detektorem MX-10, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Polovodičový detektor Medipix/Timepix je unikátní detekční systémem ionizujícího záření vyvinutý v CERNu.V letošním roce začal být detektor s označením MX-10 včetně software a příslušenství k demonstracím vyráběn a distribuován českou firmou. V našem příspěvku předvedeme několik pokusů vhodných pro střední, ale i základní školy, ukazujících novou kvalitu v zobrazení a vyhodnocení ionizujícího záření.
- Vícha V.: Detekce neutronů s MX-10, Veletrh 25, Praha 2020
Částicová kamera MX-10 může po doplnění konvertorem sloužit také k detekci neutronů. Článek se zabývá právě experimenty s neutrony, které mají přímý vztah např. k řízení jaderných reaktorů.
- Vícha V., Slabý J., Šedivý P., Bouchner P.: Druhý rok projektu CZELTA – směry spršek kosmického záření, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tento článek navazuje na příspěvek na loňském Veletrhu nápadů učitelů fyziky 12 s názvem: CZELTA v Pardubicích. V prvním roce fungování stanice na Gymnáziu Pardubice, Dašická jsme se zaměřili na počítání událostí. V roce druhém jsme se naučili rekonstruovat směr příchodu spršky a začali na obloze hledat potenciální zdroje vysokoenergetického kosmického záření.
- Vícha V.: Hranaté bubliny, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Bublina vyfouknutá z malého bublifuku vytvoří tvar dokonalé koule. V našem příspěvku se však zaměříme na tvar hranatých bublin. Pomocí teorie grafů prozkoumáme, zda i hranaté bubliny respektují minimální povrch.
- Koupil J., Vícha V.: Jako zpomalený film …, Veletrh 16, Olomouc 2011
Článek popisuje sérii záběrů, které jsme natočili cenově dostupnou rychloběžnou kamerou, a komentuje jejich použití pro motivaci studentů, studium průběhu fyzikálních dějů a měření ve školské fyzice.
- Vícha V., Jurica J.: Mapujeme geomagnetické pole, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek je zaměřen na mapování magnetického pole Země jednak lokálně za pomoci buzoly a školního teslametru Vernier, a poté globálně za pomoci dat z teslametrů umístěných na družici Proba-V. Článek dává do souvislosti globální mapy geomagnetického pole s mapami radiačního pozadí ve výšce 820 km nad Zemí.
- Vícha V., Formánek P.: Náhoda v chování fyzikálních objektů, Veletrh 10, Praha 2005
Popis vlnově-částicového dualismu elementárních částic a elektronového mikroskopu, program demonstrující vznik interference elektronů, popis stavby Daltonovy desky jako mechanického modelu náhodného procesu.
- Vícha V., Faikl T.: Postřelené špalíky, Veletrh 22, Olomouc 2017
Jestliže diabolka vystřelená svisle vzhůru zasáhne dřevěný špalík podepřený na obou krajích, špalík vyletí a roztočí se. Při zásahu blízko těžiště se roztočí méně a při zásahu dál od těžiště se roztočí více. Když na videozáznamu porovnáme výšky, kam špalík vystoupí v prvním a ve druhém případě, je prokazatelné, že rychle roztočený špalík vyletí výše. Příspěvek se zabývá řešením tohoto problému.
- Vícha V., Kaplan M.: Radiační pozadí na Zemi, v letadle a na oběžné dráze, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku jsou prezentovány výsledky měření radiačního pozadí detektorem MX10 na povrchu Země a v dopravním letadle a měření pixelovým detektorem stejného typu na družici.
- Vícha V., Formánek P.: Termováček, Veletrh 11, Olomouc 2006
Některé kapaliny lze za určitých podmínek udržet v nestabilní kapalné fázi i za teplot a tlaků nižších, než jsou jejich hodnoty v trojném bodě. Pak lze vyvolat rychlou krystalizaci, při níž dojde k uvolnění vnitřní energie a k zahřátí. Jednoduchá měření spojená s tímto jevem lze demonstrovat např. na termováčku
- Vícha V.: Ukázka laboratorních prací měřených soupravou ISES, Veletrh 7, Praha 2002
Ukázka tří laboratorních úloh měřených soupravou ISES: kulička na nakloněné rovině, volný pád - výpočet z volného pádu, vybíjecí křivka kondenzátoru
- Vícha V.: Vizualizace radioaktivity pro sekundu s detektorem MX-10, Veletrh 19, Cheb 2014
MX-10 je unikátní detektor radioaktivity, který může sloužit jako radiační kamera s výstupem na dataprojektor (pro demonstrační pokusy), nebo s výstupem na monitor notebooku (laboratorní práce studentů). V příspěvku je popsána zkušenost s využitím detektoru k vizualizaci radioaktivity ve cvičení z fyziky v sekundě osmiletého Gymnázia Pardubice Dašická.
- Vícha V.: Vrtule v laboratorních úlohách, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Tři náměty na laboratorní práce (Otáčivý pohyb, Vrtule a monitor, Tažná síla vrtule) a jedna problémová experimentální úloha (Vrtule jako setrvačník) s využitím jednoduché vrtulky
- Vícha V.: Využití mikrofonu k měřením v mechanice, Veletrh 9, Brno 2004
Dvě laboratorní úlohy, ve kterých mikrofon připojený na zvukovou kartu počítače slouží k přesnému měření krátkých časů.
- Vícha V.: Záhada Střelkového mysu, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Které fyzikální experimenty mají odlišný výsledek na jižní a na severní polokouli? Příspěvek popisuje několik experimentů provedených (či pozorovaných) v Kapském Městě a okolí týkajících se zdánlivého pohybu Slunce, ročního období, chování buzoly a měření radiačního pozadí.